6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home ART Këndimi epik i himnit të flamurit nga Hajriz Demaku, bashkëluftëtar i Shaban...

Këndimi epik i himnit të flamurit nga Hajriz Demaku, bashkëluftëtar i Shaban Polluzhës

Hajriz (Halim) Demaku lindi me 3/06/1924 dhe vdiq në datën 9/06/2014. Ishte ndër themeluesit e nacional-demokratës shqiptare. Bashkëluftëtar i Shaban Polluzhës në periudhën e luftës së dytë botrore. Tërë jetën e tij ja kushtoi kombit shqiptar. Ishte edhe njohës shumë i mirë i fesë Islame sa që kishte arritur që ta memorizonte librin e shejtë Kuranin.

I ftuar në programin televiziv Oksigjen show, Hajriz Demaku foli për jetën dhe veprimtarinë e tij jetësore.

Në një pjesë të emisionit këndon hymnin e flamurit të shkruar nga Gjergj Fishta, dhe shprehet se ky është himn nacionalist që kemi kënduar ne atë kohë. Në linkun më poshtë mund ta ndëgjoni këndimn epik të himnit nga Hajriz Demaku. /inforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si t’i shpëtoni mushkëritë nga pandemia e virusit me 5 mënyra të thjeshta

Shëndeti i mushkërive shpesh neglizhohet deri në momentin që kemi probleme me frymëmarrjen. Mushkëritë janë organet kryesore të sistemit të frymëmarrjes dhe...

Dorëshkrim i At Shtjefën Gjeçovit, kur ishte famullitar i Gomsiqes

Dorëshkrimi që mban datën 28 dhjetor 1913, është studim për familjen fisnike të Dukagjinëve: fillesat e saj, pema gjenealogjike, vendshtrirja e zotërimeve...

Kujdes/ Ky është problemi i madh që iu ndodh syve nga telefoni, ja çfarë duhet të bëni

Tharja e syrit është një problem shëndetësor që prek shumë njerëz në botë. Ai shkaktohet në mungesë të lotëve të mjaftueshëm që...

Poloni/ Heroi shqiptar Skënderbeu në fasadën e Shtëpisë së Artë në Gdansk

“Shtëpia e Artë” (Złota Kamienica) është një nga godinat më të bukura të qytetit Gdanks, në Poloni dhe ka një histori të...

Recent Comments