Categories: Uncategorized

Simptomat e koronavirusit tek fëmijët dhe foshnjat nuk janë aq të rënda

Koronavirusi SARS-CoV-2 ka gjithë botën në avantazh, por mbase askush nuk është aq i shqetësuar sa prindërit.

Por, këtu është një lajm optimist për nënat dhe baballarët: koronavirusi nuk duket se prek bebet dhe fëmijët aq ashpër, transmeton Gazeta Shneta.

Shpërndaje artikullin
Raporti i Kinës për koronavirusin, botuar në mes të shkurtit 2020, zbuloi se fëmijët e moshës 18 vjeç ose më të rinj përbënin vetëm 2.4% të të gjitha rasteve të koronavirusit në Kinë. Për më tepër, një studim nga Akademia Amerikane e Pediatrisë, konfirmon se OBSH ka shtuar se mbi 90 përqind e të gjithë pacientëve ishin raste asimptomatike, të buta ose të moderuar.

Cilat janë simptomat e koronavirusit tek fëmijët?

Shumica e fëmijëve me koronavirus kanë simptoma të buta të ngjashme me të ftohtit, të tilla si ethe dhe kollë sipas CDC. Mund të ndodhin edhe çështje gastrointestinale si të vjella dhe diarre. Disa fëmijë nuk kanë asnjë simptomë.

Komplikimet e koronavirusit duket se janë të rralla për ata nën 18 vjeç – madje edhe tek foshnjat e vogla. Në fakt, raporti i Midionit të Përbashkët të OBSH-së thonë se vetëm 2.5% e fëmijëve të diagnostifikuar me koronavirus kishin simptoma të rënda ose 0.2% konsideroheshin më kritike.

Komplikimet e regjistruara përfshijnë sindromën e frymëmarrjes akute dhe shokun septik, sipas CDC.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

3 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

3 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

4 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago