Categories: SOCIALE

SHBA, vendi i parë në botë me mbi 1.000 vdekje nga coronavirusi në ditë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi i parë që raportoi 1 mijë vdekje si pasojë e Coronavirusit brenda 24 orëve të mërkurën, ndërsa numri i rasteve me përfundim fatal u rrit në 5.000.

Me mbi 216.000 infeksione në të gjithë vendin, Amerika tani është më e prekur nga COVID-19 sesa çdo vend tjetër në botë.

Virusi nuk tregon shenja të ngadalësimit, pavarësisht se i gjithë vendi është në karantinë, dhe ekspertët paralajmërojnë se rreth 200.000 persona mund të vdesin deri në përfundim të pandemisë.

Ka frikë se epiqendra tjetër do të jetë qyteti i Detroit, pasi numri i vdekjeve në Miçigan u dyfishua në vetëm tre ditë – një shenjë e rritjes eksponenciale të cilën shkencëtarët e përdorin si një tregues të pikave.

Numri i vdekjeve në SHBA tani po tejkalon dukshëm numrin e vdekjeve të raportuara zyrtarisht në Kinë (3.309), ku shpërthimi filloi për herë të parë në dhjetor.

New Jersey është i dyti pas New York me 355 vdekje dhe 22.225 infeksione. New York vazhdon të durojë, me 84.025 infeksione dhe 2.219 vdekje.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

1 day ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

1 day ago