Categories: KULTURË

“Vdekja”-poezi nga Niccolò Tommaseo

Vdekja

(sipas një kënge popullore epirote)

Përse të vdekurit janë  të zinj

Dhe aq të mjeruar rrinë?

A mos vallë shiu i tremb

dhe era egër vërshëllin?

As era si rreh e as shiu s’i tremb.

por kalon Karonti, rëndë-rëndë,

Të rinjtë nxjerr përpara dhe vogëlushët,

përmbi kuaj  në radhë i ka vënë.

Luten pleqtë e i përgjërohen fëmijët:

“I dashur Karont,-i thonë me përulje,

-Na ndal diku, pranë një burimi,

të freskohemi pak dhe të pimë ujë,

të çlodhen pleqtë e fëmijët të mbledhin lule… “

“-Në asnjë vend s’do të ndalem

dhe në asnjë burim s’do të pini,

se vijnë gratë për të mbushur ujë

njohim bijtë e tyre , njohin burrat e tyre,

e pastaj, s’ më ndahen më  kurrë.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

14 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

14 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

15 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

3 days ago