Categories: SOCIALE

Studimi britanik: Ja çka u ndodh pas shërimit atyre që janë prekur nga koronavirusi

Një pjesë e madhe e njerëzve të prekur me koronavirus kanë raportuar se kanë humbur sensin e shijes ose edhe atë të dallimit të aromave – dhe tash një studim shkencor britanik e ka mbështetur këtë pretendim.

Sipas The New York Times, hulumtuesit nga Kolegji i Mbretit në Londër kanë mbledhur të dhënat nga 1.5 milion njerëz përmes një aplikacioni që gjurmonte simptomat i projektuar për të ndihmuar monitorimin e pandemisë, shkruan Daily Beast, përkthen Periskopi.

Hulumtimi i tyre raportohet se gjeti se gati 60 për qind e pacientëve që ishin konfirmuar më herët si pozitiv me Covid019 kishin pretenduar se e kishin humbur shijen dhe mundësinë për të dalluar aromat.

Kjo simptomë rezultoi shumë më efektive në parashikimin e të diagnostikuarve me Covid-19 se sa ethet, kanë thënë shkencëtarët.

“Kur kombinohej me simptomat e tjera, njerëzit që humbnin shijen dhe aftësinë për të dalluar aromën dukej se do të kishin tri herë më shumë gjasa për të rezultuar si të infektuar me koronavirusin e ri, sipas të dhënave tona, dhe prandaj duhej që të vetizoloheshin për shtatë ditë për të reduktuar shpërndarjen e sëmundjes,” tha Tim Spector, profesor i këtij Kolegji.

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

8 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

9 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

9 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

9 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

9 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

10 hours ago