6.1 C
Pristina
Tuesday, January 19, 2021
Home RETROSPEKTIVË Kur inaugurohej rruga Tiranë-Elbasan në kohën e Zogut, 210 ura – më...

Kur inaugurohej rruga Tiranë-Elbasan në kohën e Zogut, 210 ura – më e gjata 130metra

“Comoedia” ka botuar, të mërkurën e 5 korrikut 1933, në faqen n°2, një shkrim në lidhje punimet madhore të realizuara asokohe në mbretërinë shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Punime madhore në Shqipëri

Tiranë, 3 korrik 1933.

Sot, në prani të autoriteteve, u inaugurua rruga e re Tiranë – Elbasan prej 50 kilometrash.

Kjo rrugë, e cila kalon nëpër vende shumë piktoreske, shkurton lidhjen e kryeqytetit me Shqipërinë e Jugut me 90 kilometra. Në këtë rrugë janë ndërtuar 210 ura moderne, përfshirë ajo e lumit Erzen, e cila është e gjatë 130 m.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kështjella dardane shumë shtresore e Gërqinës së Gjakovës

Shkruan; Haxhi MEHMETAJKështjella thirret më fjalën e vjetër shqipe Gjytet dhe për herë të parë është identifikuar...

Fotografi të rralla: Gjakova gjatë luftës së dytë botërore, viti 1941

Fotografit jan bërë nga Ottorino Murari dhe gjindën në arkiv të Alberto Castaldini-tNga libri "Palaver: Vita quotidiana in Kosovo: diario fotografico...

Milan Sufflay për kufijtë e shqiptarëve në Mesjetë: Mali i Zi, fëmijë i llastuar i Shqipërisë

Etnosi i shqiptarëve është i një lashtësie të madhe dhe me këmbëngulje (vitale) në Ballkan. Për më shumë se njëmijë vjet e...

Dieta ushqimore e shëndetshme për zemrën: 6 hapa për të parandaluar sëmundjet e zemrës

Edhe pse mund ta dini se konsumimi i disa ushqimeve të caktuara mund të rrisë riskun për sëmundje të zemrës, shpesh është...

Recent Comments