Categories: KËSHILLA

Forconi imunitetin me shurup të hithit

Është përdorur si ilaç në mjekësinë tradicionale me shekuj, dhe rritet në shumicën e hapësirave të gjelbra.

Ai përmban komponime medicinale dhe gjethet e tij janë të ngrënshme dhe përdoren për përgatitjen e supave, lëngjeve, çajit dhe tretësirave.

Gjeni një vend të pastër, larg trafikut dhe kapni majat e hithrës së re dhe përgatitni shurupin në shtëpi që rrit imunitetin dhe mbron nga shumë sëmundje siç janë kafshimet helmuese të kafshëve dhe për trajtimin e gurëve në veshka dhe urinës, infeksioneve të lëkurës, dhimbjeve të nyjave dhe dhimbjeve të nervit shiatik.

Përbërësit (receta bazë):

1 litër ujë të zier

400 gramë gjethe të reja, hithre të reja

7 limonë

800 gramë sheqer kafe

5 lugë mjaltë livadhi

Përgatitja:

Lani gjethet e hithrës. Derdhni ujë dhe 5 limonë që keni copëtuar më parë në tenxhere.

Mbuloni tiganin dhe lëreni të qëndrojë për 24 orë. Ditën tjetër, gatuajini të gjithë përbërësit mirë.

Shtoni sheqerin dhe lëngun e shtrydhur nga dy limonët e mbetur. Zieni masën për 5 minuta, duke e përzierë vazhdimisht. Nëse vëreni shkumë, hiqeni atë nga sipërfaqja.

Vendoseni mjaltin në fund kur përzierja të jetë ftohur. Hidhni në shishe të sterilizuar dhe ruani në një vend të freskët dhe të errët.

In For Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

6 mins ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

11 mins ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

46 mins ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

60 mins ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

1 hour ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

2 hours ago