6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KËSHILLA Forconi imunitetin me shurup të hithit

Forconi imunitetin me shurup të hithit

Është përdorur si ilaç në mjekësinë tradicionale me shekuj, dhe rritet në shumicën e hapësirave të gjelbra.

Ai përmban komponime medicinale dhe gjethet e tij janë të ngrënshme dhe përdoren për përgatitjen e supave, lëngjeve, çajit dhe tretësirave.

Gjeni një vend të pastër, larg trafikut dhe kapni majat e hithrës së re dhe përgatitni shurupin në shtëpi që rrit imunitetin dhe mbron nga shumë sëmundje siç janë kafshimet helmuese të kafshëve dhe për trajtimin e gurëve në veshka dhe urinës, infeksioneve të lëkurës, dhimbjeve të nyjave dhe dhimbjeve të nervit shiatik.

Përbërësit (receta bazë):

1 litër ujë të zier

400 gramë gjethe të reja, hithre të reja

7 limonë

800 gramë sheqer kafe

5 lugë mjaltë livadhi

Përgatitja:

Lani gjethet e hithrës. Derdhni ujë dhe 5 limonë që keni copëtuar më parë në tenxhere.

Mbuloni tiganin dhe lëreni të qëndrojë për 24 orë. Ditën tjetër, gatuajini të gjithë përbërësit mirë.

Shtoni sheqerin dhe lëngun e shtrydhur nga dy limonët e mbetur. Zieni masën për 5 minuta, duke e përzierë vazhdimisht. Nëse vëreni shkumë, hiqeni atë nga sipërfaqja.

Vendoseni mjaltin në fund kur përzierja të jetë ftohur. Hidhni në shishe të sterilizuar dhe ruani në një vend të freskët dhe të errët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbuloni arsyen se përse nuk duhet ta karikoni telefonin tuaj në makinë

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë...

Nuk duhet ta përsërisni më/ Ky është gabimi fatal që ju krijon rrudha rreth syve

Siç e dimë, koha kalon dhe rrudhat vijnë. Por nuk është vetëm mosha që është “përgjegjëse” për rrudhat, por dhe mënyra e...

E paskemi ditur gabim/ Këto 16 produkte nuk duhen mbajtur kurrë në frigorifer!

Mund të jetë e vështirë të vendosni se cilat ushqime duhet të futen në frigorifer. Për të ruajtur aromën dhe vlerën e...

A mund të fitoni imunitet kundër virusit nëse kaloni gripin? Ja çfarë ndodh me trupin

Hulumtimet tregojnë se disa njerëz mund të kenë antitrupa pas marrjes së ftohjes së zakonshme, që gjithashtu mund të ofrojë njëfarë niveli...

Recent Comments