Categories: KËSHILLA

Në dyqan shkoni herët dhe vetëm, mos i prekni të gjithë artikujt

Mund të zvogëloni rrezikun nga infeksioni

Njëra ndër rregullat më të rëndësishme është që në dyqan të shkoni sa më herët, derisa nuk ka tollovi, meqë atëherë ka zgjedhje më të madhe të artikujve.

Sado që të përpiqeni të jeni sa më pak në kontakt me njerëzit, blerjen e artikujve themelorë jetësorë nuk mund ta shmangni.

Mirëpo, mund ta zvogëloni rrezikun nga infeksioni.

Para se të dilni nga shtëpia, lani duart, vishni dorezat higjienike, merrni me vete mjetin e dezinfektimit të duarve (ndoshta do t’ju nevojitet në market) dhe listën e artikujve të nevojshëm.

Më së miri do të jetë që të shkoni vetëm, pa fëmijët apo partnerin.

Mos prekni çdo artikull, posaçërisht jo pemët dhe produktet e furrës, por merrni vetëm atë që ju është e nevojshme.

Kur të ktheheni në shtëpi, e para që do të bëni është që t’i lani duart.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

1 day ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

2 days ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

2 days ago