Categories: SHKENCË/TECH

Apple do ta shtyjë lansimin e modeleve të reja të iPhone 12

Seria e re e iPhone 12 pritej të lansohej zyrtarisht në shtator, sipas strategjisë së zakonshme të lansimit të kompanisë Apple.

Viti 2020 do të ishte një vit i rëndësishëm për pajisjet mobile të Apple, pasi që këto modele thuhet se janë të parat nga kompania amerikane e cila ka integruar edhe rrjetin dhe teknologjinë e re të 5G.

Sidoqoftë, pandemia e vazhdueshme e koronavirusit mund ta detyrojë Apple të bëjë një veprim të paparë – duke vonuar lansimin e tre modeleve të reja të iPhone 12.

Sipas një raporti të ri nga Azia thuhet se Apple aktualisht po përgatitet për një vonesë të tillë në lansim të modeleve të reja të iPhone 12, sepse pandemia globale COVID-19 po kërcënon kërkesën globale.

Apple mendohet se ka zhvilluar diskutime të brendshme për mundësinë e shtyrjes së iPhone 12, thuhet sipas tre personave të njohur me këtë çështje.

Në anën tjetër, një burim tjetër i afërt me zhvillimet në kompani tha se Apple vërtet dëshiron që iPhone i parë me 5G të jetë një hit i madh, ndërsa pandemia globale do t’ia pamundësojë një gjë të tillë.

Apple pritet se do ta marrë vendimin përfundimtar rreth lansimit të serisë së re të iPhone 12 përgjatë muajit maj. Kompania nuk pranoi të komentojë. Në rastin më të keq, modelet e iPhone 12 do të vonohen deri në vitin 2021.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

1 day ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

2 days ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

2 days ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

2 days ago