Kjo mund të jetë fotografia më e vjetër në botë (Foto)

Në shikim të parë, kjo nuk duket diçka e jashtëzakonshme: Një skenë e vjetër bardhë e zi e një qyteti çuditërisht të braktisur, i ndotur nga ndonjë proces primitiv fotografik.

Por ky imazh i marrë në Paris, Francë, në vitin 1838, besohet të jetë fotografia më e vjetër, e cila deri më tash është publikuar nga ndonjë person, transmeton Telegrafi.

Në këndin e majtë të fotos shihet një person i ulur, duke ju pastruar çizmet në trotuar nga një këpucë-lustrues.

Imazhi është postuar në internet më parë, por ai fitoi një profil më të lartë, pasi ueb-faqja e lajmeve Mashable ka publikuar versionin e plotë të faqes të mërkurën, në partneritet me Retronaut, ueb-faqen e njohur me arkivin e saj të fotografive nga e kaluara.

Imazhi është marrë nga fotografi francez, Louis Daguerre, i njohur për foto-portretet e tija të para, një lloj i hershëm i fotove të prodhuara në një pjatë argjendi, ose një pjatë argjendi e mbuluar me bakër.

Fotoja shfaq bulevardin “Du Temple”, një zonë atëkohë e njohur për dyqane mode, kafene dhe teatro.

Ndërsa Joseph Nicephore Niepce, një nga partnerët e Daguerre, i cili ka përdorur një aparat fotografik të papërpunuar, ka kapur pamje nga një dritare në pronën e tij në vitin 1826 ose 1827.

Sot, kur pothuajse të gjithë kanë një aparat telefoni në xhepin e tyre dhe më shumë se 350 milionë foto ngarkohen çdo ditë në rrjetet sociale, moment historik i Daguerre duket i çuditshëm. Në vitin 2014, fotografi mund të kishte bërë vetëm një selfie. /Telegrafi/

InFor. Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

11 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

11 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

12 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago