Categories: SOCIALE

A mund të infektoheni sërish nga koronavirusi, nëse shëroheni njëherë?

Një nga çështjet më shqetësuese që nga shpërndarja e virusit Covid-19 ka qenë nëse të infektuarit që shërohen nga sëmundja, mund ta marrin virusin prapë. Po ashtu, çka do të thotë ky sëmundje për imuntetin e njeriut.

Të hënën, këshilltari kryesor i Qeverisë britanike për shkencë, Patrick Vallance dhe Chris Whitty, këshilltar për Shëndetësi i kryeministrit britanik, Boris Johnson, tentuan ta risigurojnë qytetarët. Thanë se ata që e kanë pasur virusin njëherë, kanë arritur që ta zhvillojnë imunitetin e tyre – dhe është e pazakontë që të infektohen serish, shkruan the Guardian, transmeton Gazeta Express.

Pyetja u ringjall pasi muajin e kaluar, autoritetet japoneze thanë se një grua që e ka pasur virusin më herët dhe u shërua e pasi është shëruar, kur i është bërë sërish testi ka dalë sërish pozitive.

Shkëncëtarët kanë rënë në mëdyshje pas këtij lajmi, shkruan gazeta britanike.

Profesor Mark Harris, një ekspert në fushën e studimit të virusëve në universitetin Leeds, ka thënë se riinfektimi në rastin e virusit Covid-19 është “i pazakontë”, por shtoi se “në literaturën shkencore janë evidentuar infektime të vazhdueshme nga koronavirusët e kafshëve (kryesisht nga lakuriqi).

In For Culture

Recent Posts

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Tourette është një problem me sistemin nervor që i bën njerëzit të bëjnë lëvizje…

21 hours ago

Si u shndërrua Athina nga Pellazge në Greke

Straboni na tregon se si e morën grekët, Athinën pellazge! Asnjë provë e vetme nuk…

21 hours ago

Nuk i dini? Ja cilat janë produktet që nuk skadojnë pothuajse kurrë

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse…

22 hours ago

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, ja sa km/h po voziste

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në…

22 hours ago

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë. Para pushtimit…

22 hours ago

12 foto të frikshme të qyteteve kineze ku nuk jeton asnjë njeri – arsyeja do t’ju befasojë

Në Kinë ekzistojnë qindra qytete që kanë çdo gjë që i nevojitet një jetese moderne…

22 hours ago