Categories: SHKENCË/TECH

Testimet e reja të Facebook, ju zbulon vendndodhjen

Facebook vijon të testojë opsionet e reja. Rrjeti social ka shpërndarë mes punonjësve të tij një test të brendshëm të një aplikacioni të ri mesazhesh, të quajtur “Threads”. Ai do të jetë i lidhur me Instagramin dhe do të mundësojë ndarjen e teksteve, përmbajtjeve multimediale dhe disa të dhënave si pozicioni dhe autonomia e baterisë, me një listë miqsh të seleksionuar.

Pasi të jetë instaluar dhe lidhur me llogarinë në “instagram”, “Threads” do të mundësojë nisjen automatike të disa informacioneve për miqtë më të ngushtë të zgjedhur mes kontakteve. Përvecc azhornimeve të gjendjes, fotografive dhe videove, të modifikueshme me filtrat e instagramit, mund të ndahet në kohë reale edhe pozicioni gjeografik.

Kjo sidoqoftë nuk do të jetë konstante; kontaktet nuk do të dinë ekzaktësisht se ku ndodhen të tjerët, por në një farë mënyrë do të mësojnë nëse po lëvizin. “Therads” do të ketë edhe një funksion direkt mesazhesh, të ngjashëm me atë të instagramit, që për një periudhë ishte e mundur të përdorej përmes aplikacionit të ndarë “Direct”, por më pas u mbyll.

Ashtu sicc ndodh në messenger, edhe këtu, një topth i gjelbër do të tregojë se cilët kontakte janë online.
Për të aktivizuar funksionet automatike të “Threads”, sidoqoftë, do të jetë e nevojshme të japësh pëlqimin

In For Culture

Recent Posts

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

9 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

9 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

9 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

10 hours ago

Janë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.…

10 hours ago

Imazhi i imagjinuar i Skenderbeut

Imazhi i imagjinuar i SkenderbeutPor, një ditë në studion e Pakalit shkoi Lasgush Poradeci për…

11 hours ago