Categories: ARTKULTURË

Kur Muharrem Qena i këndote shokut(Video)

Muharrem Qena ishte regjisori, skenaristi, aktori dhe veçanarisht këngëtari që la një bagazh shumë të madh të veprave artistike që lanë gjurmë të pashlyeshme në historinë e artit kosovar por edhe ndërshqiptar. Shpriti i tij artistik bëri që veprat e tij të mbahen mend, dhe të mbesin pasuri kulturore artistike të pa zëvendësueshme.

Muharrem Qena lindi në Mitrovicë më 1930 në një familje që kontribuoi shumë për artin kosovar. Gjimnazin e kreu në Prishtinë, kurse shkollën e filmit në Beograd. Ai shkriu talentin e tij prej regjisori, aktori, shkrimtari dhe këngëtari. Ishte regjisor i më se 200 shfaqjeve teatrale. Këngët e tij dëgjohen, këndohen dhe ripërpunohen edhe sot,shkruan InforCulture.Info

Njëra ndër këngët më të njohura të tij është kënga ‘’Shokut’’. Kjo këngë trajton temën e shqipëtarve që largoheshin nga Kosova drejt Turqisë dhe vendeve tjera nëpër Botë. ‘’Shokut’’ është këngë e cila në formë të shkurtër paraqet gjendjen socio-politike të popullit shqipëtar që për shkaqe politike dhe ekonomike shpesh herë ishin të detyruar medoemos të largohen nga vendlindja e tyre.

InFor. Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

11 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

11 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

12 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago