Categories: KËSHILLA

Testet e thjeshta që mund t’ju tregojnë cilësinë e ushqimit të cilin e hani

Si të mësoni a është ushqimi të cilin e hani tepër i përpunuar apo tërësisht natyral?

Xhirimi i publikuar në faqen Blossom tregon 16 teste të thjeshta të cilat mund t’i provoni në shtëpi në mënyrë që të përcaktoni cilësinë e ushqimit të cilin e konsumoni.

  • Nëse fleta e djegur e djathit shkrihet shumë vështirë kjo do të thotë që është (tepër) i procesuar në procesin e prodhimit dhe që përmban tepër kimikalie të cilat vështirësojnë shkrirjen e tij.
  • Qiteni orizin në tigan të nxehur. Nëse ndonjë kokërr bëhet e pangjyrë do të thotë që shitësi ju ka mashtruar dhe ka ngjyrosur kokrra plastike me të bardhë.
  • Qitni vitaminat në letër për pjekje dhe piqni në furrë – ato të cilat përmbajnë suplemente natyrale nuk do të piqen mirë.

*Kafja me aditivë pluskon, ndërkaq kafja natyrale bie në fund të gotës.

Edhe shumë mënyra të cilat do t’ju ndihmojnë të shihni se çfarë cilësie është ushqimi të cilin e konsumoni shikoni në shtojcë.

In For Culture

Recent Posts

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

10 mins ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

2 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

2 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

2 hours ago

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarve

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarveTipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë…

3 hours ago

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

6 hours ago