6.1 C
Pristina
Tuesday, January 19, 2021
Home KËSHILLA Krijoni dezinfektues natyral në kushte shtëpie

Krijoni dezinfektues natyral në kushte shtëpie

Që nga fillimi i përhapjes së koronavirusit e deri tek shpallja pandemi nga OBSH-ja vazhdimisht është paralajmëruar që të lani duart dhe të shmangni afërsinë me njerëzit kështu duke ruajtur vetën dhe të tjerët!.

Tani është shumë e vështirë që të gjendet dezinfektues në dyqane e barnatore, prandaj ekzistojnë metoda që mund të krijoni dezinfektues natyral në kushte shtëpie

Përgatitja:

500 ml ujë i zierë, 10 lugë gjelle uthull, 2 lugë sodë buke, lëngu i 1 ose 2 limonave.

Të gjithë këta përbërës përziejni bashkë dhe në këtë mënyrë do të krijoni një dezinfektues natyral me të cilin mund të dezinfektoni mobilet, tavolinën e punës, lodrat e fëmijëve si dhe për duart.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja pse disa ndërtesa të Hong Kongut kanë vrima të hapura

A i keni parë ndonjëherë se rrokaqiejt në Hong Kong kanë vrima në to?Është pjesë e një sistemi...

Viti 1913:Karikaturë e Isa Boletinit në gazetën Vieneze, e krahasonin me këtë personalitet(Foto)

InforCulture.info sjellë për lexuesit një faqe të gazetës Satirike "DIE MUSKETE" në të cilën ishte publikuar një karikaturë Isa Boletinit.

A e keni ditur që dritaret e plastikës kanë pozitën dimërore dhe verore?

Ekzistojnë dy truqe të cilat mbase për to nuk keni ditur – dritaret PVC kanë pozitën dimërore dhe verore të cilat lehtë...

Foto e rrallë e një dasme në Kosovë, viti 1989

Një ndër fotografët më të famshëm amerikanë, Steve McCurry, ka publikuar një fotografi të bërë në Kosovë.Fotografia është...

Recent Comments