6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home SOCIALE Çdo produkt ushqimor dhe farmaceutik që blini, detyrimisht merreni edhe kuponin fiskal

Çdo produkt ushqimor dhe farmaceutik që blini, detyrimisht merreni edhe kuponin fiskal

Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi, ka bërë thirrje te qytetarët se për të gjithë artikujt e blerë me doemos të kërkojnë edhe kuponin fiskal.

Në këtë mënyrë edhe qytetarët mund të ndihmojnë që çmimet të qëndrojnë stabile dhe biznese të caktuara të mos e shfrytëzojnë situatën e krijuar.

“Si anëtar i Komisionit të posaçëm për parandalimin e infeksionit të Corona Virus COVID-19, ju bëj thirrje që çdo produkt ushqimor dhe farmaceutik që blini, detyrimisht merreni edhe kuponin fiskal. Është me lehtë për AKK dhe ATK-n në identifikimin e ndërmarrje që potencialisht abuzojnë me çmimet e produkteve. Gjurmën mbesin, shteti vepron”, ka shkruar ai në Facebook.

Ndërsa, sot gjatë ditës ATK-ja ka bërë të ditur se ka vërejtur rritje çmimesh dhe ka paralajmëruar mas ligjore për të gjithë ata që e keqpërdorin rastin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Fshati në Shqipëri që nuk i ‘njeh’ paratë

Pamundësia ekonomike dhe infrastruktura ka bërë që fshati Orenjë i Librazhdit të mbetet i izoluar nga pjesa tjetër e zonës.

Qyteza gjermane ku qiraja është vetëm 1 euro

Fuggerei, është një qytezë e cila ndodhet në Gjermani dhe duket si idealja për çdo njeri i cili kërkon të nisë një...

Borë në shkretëtirë, pamje mahnitëse nga Arabia Saudite

Ndërsa janari është muaji i borës dhe i akullit në shumë pjesë të botës, shkretëtirat në Afrikë dhe në Lindjen Mesme bëjnë...

Kafe për flokë të shëndetshme

Kafeja është një burim i shkëlqyer ushqyesish dhe antioksidantësh të cilët i bëjnë mirë jo vetëm lëkurës por edhe flokëve.

Recent Comments