Categories: SHKENCË/TECH

PhoneSoap, pajisja që pastron telefonin tuaj nga bakteret dhe viruset

Gjithka ju prekni me duar, ushqime, baktere, pluhur, mund të transferohet në telefonin tuaj. Për këtë arsye ka një shqetësim se si t’i mbajmë telefonat të pastër në këtë kohë epidemie.

Një pajisje e quajtur PhoneSoap duket se ka gjetur zgjidhjen.


Ajo vret mikrobet me anë të rrezeve ultravioletë, por ende nuk është testuar nëse është efektive kundër COVID-19. Pavarësisht kësaj, blerjet për këtë pajisje janë rritur me 20 herë.

In For Culture

Recent Posts

Çfarë ndodh nëse shtypni këtë numër në Google(Foto)

Ajo çfarë po i habit njerëzit kohët e fundit është një numër të cilin po…

9 mins ago

1989/ Si erdhi interneti në Tiranë dhe cili ishte portali i parë

Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e…

27 mins ago

Bëni kujdes nëse shihni një monedhë si kjo në derën e makinës

Nëse shihni një monedhë të ngjeshur si kjo në derën e makinës suaj, veproni menjëherë!…

44 mins ago

10 vendet më misterioze në botë, ndër to edhe një qytet shqiptar

Janë disa vende në botë që na lejojnë të lidhemi me hyjnoren. Këta janë vende…

2 hours ago

Harta e OKB-së, zbuloni si do të jenë shqiptarët në vitin 2060

Plakja e popullsisë dhe emigracioni do të bëjnë që në vitin 2060, mosha mesatare e…

2 hours ago

10 misteret e fshehura në pikturat e famshme

Arti nuk është vetëm një burim frymëzimi, por gjithashtu një mister i madh. Artistët shpesh…

3 hours ago