6.1 C
Pristina
Monday, March 8, 2021
Home KULTURË Numri i ri i revistës çeke"Studia Ethnologica Pragnesia" i kushtohet studimit të...

Numri i ri i revistës çeke”Studia Ethnologica Pragnesia” i kushtohet studimit të kulturës shqiptare

Numri më i ri i revistës shkencore çeke “Studia Ethnologica Pragnesia” kësaj radhe i kushtohet studimit të kulturës shqiptare, në Kosovë dhe Shqipëri,shkruan InforCulture.info.

Poashtu krahas autorëve të tjerë,në kuadër të këtij numru janë prezantuar edhe artikujt e studiueseve si:
– Arbnora Dushi “Towards the paths of developing a discipline: Albanian folkloristics in Kosovo”
– Lumnije Kadriu “Kosovo Albanian diaspora in the frame of diaspora definitions and transnationalism”
– Leontina Gega-Musa “Tradition in new global contexts: From living to survival” .

Një vëllim online të kësaj reviste, bashkë me detajet për të , e kanë publikuar Dega e Folklorit – Instituti Albanologjik i Prishtinës.

/InforCulture.info.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Teprimi me ushqime pikante, pasoja të rënda në organizëm

Ushqimi pikant është i preferuar për shumë persona.Ekspertët thonë se ky lloj ushqimi stimulon funksionimin e duhur të metabolizmit mirëpo, nëse e...

Kisha e Shën Sofisë, mrekullia e panjohur e Shkodrës

NGA DOM ARTUR JAKU“Ndërmjet Dejës e Shatit të Mazrrekut gjenden gërmadhat e një kishe të bukur, me kybe...

Betejat bizantine në trevat e Shqipërisë së sotme

HISTORIA E ANA KOMNENANga Luan Rama/Një nga kronistët më të vjetër të kohës bizantine...

Kumbullat e thata dhe vetitë regjeneruese

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore.Sipas disa studimeve shkencore...

Recent Comments