6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KËSHILLA Mos i vendosni këto produkte kurrë në frigorifer

Mos i vendosni këto produkte kurrë në frigorifer

Frigoriferi është vendi ku ne i ruajmë shumicën e ushqimeve, duke përfshirë mishin dhe produktet e bulmetit.

Mirëpo krahas këtyre ushqimeve ekzistojnë edhe disa produkte, të cilat nuk duhet të ruhen ne frigorifer:

Disa nga këto ushqime janë:

Patatet– vendosja e patateve në frigorifer shkakton humbjen e shijes. Prandaj ruajtja e duhur e patateve, duhet të bëhet në një ambient të errët dhe në temperaturë të ambientit.

Qepët– qepët kanë tendencë të prishen më shpejtë kur janë në frigorifer se sa në ambiente me temperaturë normale. Prandaj herën tjetër, ruani ato ne ambiente jashtë frigoriferit.

Pjeprin– nëse e vendosni pjeprin në frigorifer, do t’i shpërbëni të gjithë antioksidantët dhe përbërësit e shëndetshëm të tyre.

Mjaltin– mjalti mund të kristalizohen nëse ruhet në frigorifer, prandaj ajo duhet gjithmonë të ruhet në ambient me temperaturë dhome.

Domatet– shumica e njerëzve i vendosin domatet në frigorifer, mirëpo kjo gjë është e gabuar. Ato duhet të ruhen në mjedise të errëta dhe me temperaturë të ambientit.

Disa produkte të tjera, të cilat nuk duhet të ruhen në temperaturë frigoriferi janë: salcat, mollët, avokado, manaferrat, arrat dhe hudhra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg” – AGOLLI, POETI I TOKËS, NJERIUT DHE… VDEKJES.

Nga Anila Mullahi/Agolli e nisi krijimtarinë e tij me vargje dhe shkroi gjatë gjithë jetës së tij poezi,...

Çfarë ndodh kur ne konsumojmë Coca Cola? Këto janë efektet negative të saj në organizëm…

Në dhjetë minutat e para pasi kemi pirë një kanaçe apo shishe Coca Cola: 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor....

Mësoni si të mbushni celularin pa mbushës

Kur nisemi për udhëtim, të gjithëve na ndodh të harrojmë diçka. Cështja na duket serioze kur vëmë re se në çantë ose...

Dinastia Komneni – Një letër origjinale që dëshmon për Mbretërinë e Epirit

Speciale/ Studiuesi Etnor Canaj, ekskluzive për “Standard”, një ese të mbështetur në disa dokumente arkivore të panjohura deri më sot për studiuesit

Recent Comments