6.1 C
Pristina
Friday, February 26, 2021
Home SOCIALE Ekspertët e shëndetit mental: problemet me ankth në rritje

Ekspertët e shëndetit mental: problemet me ankth në rritje

Epidemia e koronavirusit është duke shkaktuar një rritje nivelit të stresit dhe ankthit tek njerëzit, shkruan The Guardian.

Reagimet e njerëzve ndaj kësaj krize, përfshijnë frikë, nervozizëm dhe parehati. Disa njerëz kanë edhe vështirësi me gjumin si dhe me koncentrimin. Frika e kontaktit me të tjerët, frika për të udhëtuar me transport publik dhe për të qëndruar në vende publike është rritur, ndërsa janë vërejtur edhe disa simptoma fizike si dhimbje stomaku dhe rrahje të parregullta të zemrës.

Sipas OBSh-së, kjo krizë është duke gjeneruar stres, ankth dhe depresion, si dhe u ka bërë thirrje të gjithë personave që të mos lexojnë lajme të pavërteta dhe të shmangin lajmet në mënyrë që të parandalojnë problemet e tilla.

Këto krize psikike mund të jetë më serioze tek personat, të cilët kanë histori të ndonjë problemi ekzistues mental apo emocional.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A është më mirë ta fikim bojlerin apo ta mbajmë vazhdimisht të ndezur?

Dilema e përhershme e çdo familjeje është – a ta fikin apo ta lënë vazhdimisht bojlerin të ndezur, në mënyrë që të...

Çdo turist paguhet nëse e viziton këtë qytet

Është një qytet i vogël në Kaliforni, ku vizitorët paguajnë nëse shkojnë aty. Autoritetet kanë vendosur 100 dollarë për çdo turist. Programi...

Përkrenarja e Gjergj Kstrioti-Skënderbeut, identike me atë të Mbretit Pirro të Epirit

Përkrenarja e Skënderbeut është bërë prej metali të bardhë, të stolisur me një shirit të veshur me ar. Në majë të saj rri...

E kanë goditur 21 vetura, kjo është shtëpia më e rrezikshme për të jetuar

Vetëm në 6 vitet e fundit, ajo është goditur nga 21 automjete.Aksidenti i...

Recent Comments