6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home VIDEO Hekurudha në Zvicër me pamje të mahnitshme dhe drithëruese

Hekurudha në Zvicër me pamje të mahnitshme dhe drithëruese [video]

Në një mal që ndodhet në afërsi të Bernit të Zvicrës, ndodhet hekurudha më e pjerrët në Evropë.

Pasi kantieri të jetë tërhequr me litar deri në 1,800 metra lartësi mbidetare, atëherë lëshohet nëpër shinat që ndodhen në një terren shumë të thepisur, transmeton Telegrafi.

Megjithëse lëshimi nuk është aq i shpejtë, ofron shumë adrenalinë, teksa kalon nëpër shtigjet malore përballë një peizazhi përrallor.

Në të mund të ulen 24 persona, ndërsa duhet të presin për 12 minuta derisa të arrijnë në majën e malit.

Për të vazhduar me atë që është quajtur si lëshim skenik, shkaku i terrenit të malit zviceran që i dërgon të pranishmit në pozita të paparashikuara

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments