6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KËSHILLA Rrisni imunitetin tuaj duke konsumuar këto ushqime

Rrisni imunitetin tuaj duke konsumuar këto ushqime

Askush nuk mund ta mohojë se ne jetojmë në një botë me bakterie dhe ne nuk mund të evitojmë ekspozimin ndaj tyre.

Kjo ndikon që njerëzit të sëmuren shpesh e megjithatë ka shumë gjasa që ne edhe në të ardhmen të sëmuremi sërish nga viruse dhe sëmundje të ndryshme që lidhen drejtpërdrejtë me një imunitet të dobësuar.

Shanset tona më të mira për të shmangur sëmundje janë duke përdorur higjienë të mirë, duke ushtruar, dhe përdorimin e zakoneve të duhura ushqimore.

Një qasje e duhur është e nevojshme për të ruajtur një gjendje të mirë të shëndetit. Ndërsa higjiena e mirë dhe ushtrimi shërbejnë si këshillë e qartë për shumicën e njerëzve, transmeton Klan Kosova.

Sistemi imunitar është themeli i shëndetit tone ku punon për ne çdo ditë për të na mbajtur mirë.

Ashtu si çdo sistem, sistemi imunitar nuk ndryshe, ka një tolerancë.

Merrni një hap në drejtimin e duhur, duke përfshirë këto tetë ushqime të mëposhtme që forcojnë sistemin imunitar në dietën tuaj:

Këpurdhat

Hudhra

Kanellë

Brokoli

Jogurti

Boronica

Avokado

Spinaqi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Futbolli – një copë kujtimi nga fëmijëria nga Daut Dauti

Stadiumi i klubit futbollistik, që atëherë quhej ‘Crvena Zvezda’, ka qenë matanë rrugës dhe përballë fabrikës së metaleve ‘Gosha’. Stadiumi, i cili...

Një artikull i “The Science of Us”, shpjegon arsyet se përse disa persona djersitin më shumë

Nga Albert Vataj Persona të ndryshëm për arsye nga më të ndryshmet shpesh djersijnë...

Gjallesat që arrijnë të maskohen mrekullisht në natyrë

Deri tani kemi njohur vetëm kameleonin, ose ai ka qene i vetmi prej atyre qe mund te maskohej mrekullisht ne natyre, përfshi...

Zenobia “padronia flokëzezë e shkretëtirës siriane”, gruaja që krijoi një perandori të fuqishme

Ngjyra e lëkurës së saj ishte e zeshkët, dhëmbët i kishte të bardhë si margaritarë, sytë të zinj dhe me shkëlqim. Ishte...

Recent Comments