6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE Me këto truqe mund ta zgjidhni çdo detyrë matematikore pa ndihmën e...

Me këto truqe mund ta zgjidhni çdo detyrë matematikore pa ndihmën e askujt

Për shumicën nga ne matematika është subjekt i “panjohur” dhe shpeshherë mendojmë se çfarë të mira ka nëse e gjejmë vlerën e përqindjes të një numri.

Gjithmonë i pyesim njerëzit apo gjejmë mënyra të lehta për t’i zgjidhur problemet matematikore, pasi që thjesht ato janë shumë të vështira për shumicën nga ne.

Sidoqoftë, pavarësisht se a jeni student, inxhinier, llogaritar apo dikush tjetër që merreni me numra në përditshmëri, këto truqe të mëposhtme do t’ua lehtësojnë jetën.

Pavarësisht se sa i gjatë është një numër, ju gjithmonë mund ta shumëzoni atë me 11 brenda pak sekondave përmes këtij truku

Screenshot_1

Mësojeni shumëzimin e numrit 9 duke pasur parasysh që renditja e shumave është nga 0 deri tek numri 9

Screenshot_2

Për ta gjetur rrënjën katrore të një numri dyshifror që përfundon me 5, ndiqeni këtë truk. Fillimisht e shumëzoni numrin e parë me veten, pastaj ia shtoni vlerën 1 dhe e vendosni numrin 25 në fund.

Screenshot_3

Për të gjetur vlerën e përqindjes të një numri është më thjesht sesa që keni menduar. Fillimisht i pjesëtoni dy numrat me 10 dhe pastaj i shumëzoni për rezultatin final. 

Screenshot_4

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Gjallesat që arrijnë të maskohen mrekullisht në natyrë

Deri tani kemi njohur vetëm kameleonin, ose ai ka qene i vetmi prej atyre qe mund te maskohej mrekullisht ne natyre, përfshi...

Zenobia “padronia flokëzezë e shkretëtirës siriane”, gruaja që krijoi një perandori të fuqishme

Ngjyra e lëkurës së saj ishte e zeshkët, dhëmbët i kishte të bardhë si margaritarë, sytë të zinj dhe me shkëlqim. Ishte...

Kryengritja Arbërore 1432-1436 ishte një seri konfliktesh mes Arbërve dhe Perandorisë Osmane

Kryengritja Arbërore 1432-1436 ishte një seri konfliktesh mes Arbërve dhe Perandorisë Osmane. Pas pushtimit të kështjellave të viseve perëndimore Arbërve në fillim...

Atikë: Dasma shqiptare

"ALBANESEN, 1871"   “Hapi i parë në likuidimin e një populli është t’i fshini kujtesën. Shkatërrojini librat, kulturën e historinë...

Recent Comments