Categories: ART

Fotografitë që duken të thjeshta, por fshehin pas histori (FOTO)

Sigurisht që kur aparati fotografik u shpik, u mundësua që momente të caktuara të historisë të shkruheshin me anë të dritës në letër.

Disa prej tyre janë vërtet të vështira për tu harruar dhe shpërndajnë disa mesazhe të mëdha, ose thjesht në periudhën kur u bë shkrepja bënë bujë.

Në galerinë që albeu.com sjell për ju, do gjeni disa nga këto fotografi unike./

1. 1918- Fundi i Luftës së Parë Botërore2. 1921- Vajza e parë e shpallur Miss America

3. 1935- Shkrimtari i njohur Ernest Hemingway pasi kishte kapur një peshk ton.

4. 1980- Një përdoruese kompjuteri

5. 1967- Protesta për paqe ku të rinjtë u vunë përballë ushtarëve duke i dhuruar lule.

6. 1961- Njeriu i parë në Hënë

7. 1981- Lady Diana Spencer, shpejt do të bëhej princesha e Wales-it.

8. 1951- Gratë duke u ndeshur në ring

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

12 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

13 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

13 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

13 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

13 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

14 hours ago