6.1 C
Pristina
Saturday, June 19, 2021
Home KURIOZITETE Dhjetë fjalët që s’mund të përkthehen në asnjë gjuhë

Dhjetë fjalët që s’mund të përkthehen në asnjë gjuhë

Në botë ekzistojnë rreth 7.000 gjuhë dhe nuk është për t’u habitur se disa nga fjalët e tyre nuk mund të përkthehen, me gjithë globalizmin dhe faktin se gjithnjë e më shumë njerëz mësojnë gjuhët e huaja.

Librin “Më shumë se fjalë – fjalët e papërkthyeshme të dashurisë nga e gjithë bota” (More Than Just A Word – Untranslatable Words Of Love From Around The World), autorja Ema Blosk ka hulumtuar disa nga këto fjalë , shumica e të cilave lidhen me dashurinë.

“Indipendenti” ka zgjedhur disa nga shembujt më interesant.

Cafuné (portugalisht)

Miklimi me gishta nëpër flokët e të dashurit.

Litost (çekisht)

Shkrimtari i njohur çek, Milan Kundera, e ka përkufizuar si “dëshpërim që i ndodh njeriut kur ai përnjëherë e sheh në çfarë gjendje të mjerë ndodhet”.

Schnapsidee (gjermanisht)

Plani i krijuar në gjendje të dehur ose është aq qesharak sa jeni të sigurt se keni qenë të dehur kur e keni bërë.

Viraha (hindu)

Bindja sa e keni dashur dikë vetëm pasi ndaheni.

Jayus (indonezisht)

“Shaka” aq jo spirituoze sa nuk mund të ndaleni së qeshuri për jospirituozitetin.

Tsundoku (japonisht)

Kur bleni një libër të cilën asnjëherë më nuk e hapni.

Oodal (tamile)

Aktrimi i zemërimit para partnerit pas grindjes në dashuri.

Toska (rusisht)

Vladimir Nabokov e ka përshkruar këtë fjalë si “ndjenjë e ankthit të madh shpirtëror që shkaktohet pa ndonjë shkas të veçantë.

Abbiocco (italisht)

Kotje që ndieni pasi keni ngrënë pa “hile”.

Odnolюb (rusisht)

Personi që gjithë jetën ka pasur vetëm një dashuri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments