6.1 C
Pristina
Tuesday, July 16, 2024
Tags Regjimi komunist në Shqipëri

Tag: Regjimi komunist në Shqipëri

Hasan Bello: Si u konfiskua nga regjimi komunist një nga bibliotekat private më të pasura në Shqipëri?

Në shekullin XVIII-XIX Shkodra ishte një nga qytetet më të zhvilluara të Ballkanit. Përveç aspektit ekonomik dhe...

Most Read

Dy dilema me emrin e Hasan Prishtinës

Nga: Hysen S. Dizdari Studiues i Filatelisë Shqiptare – NË SHQIPËRI HERO I POPULLI – HASAN PRISHTINA PËRJETSOHET NË PULLEN POSTARE ME 1 KORRIK VITIT 2024 –...

Ulliri i Vouves në ishullin e Kretës në Greqi, me moshën më të vjetër në botë

Ndoshta nuk është krijesa më jetëgjatë në tokë, por derimsot nuk ka një sfidues që ta mposhti. Është fjala për Ullirin e Vouves, që ndodhet...

Mos flini me kondicioner të ndezur, ja si mund të ndikojë në shëndetin tuaj

  Kondicionerët janë një pajisje e domosdoshëm në shtëpi gjatë ditëve dhe netëve të nxehta të verës.   Shpesh, shumë njerëz flenë në një dhomë me kondicioner...

Emri i vërtetë i “Popeye”-t legjendar të filmave me kartona, ishte Frank “Rocky” Fiegel

Popeye është gjithnjë ai me llullë në gojë, ai që përfshihet në zënka detarësh për Olive Oyl dhe pikërisht atëherë kur gjithçka është kundër...