6.1 C
Pristina
Sunday, September 24, 2023
Tags Historia e Shkodrës

Tag: Historia e Shkodrës

Hasan Bello: Si u konfiskua nga regjimi komunist një nga bibliotekat private më të pasura në Shqipëri?

Në shekullin XVIII-XIX Shkodra ishte një nga qytetet më të zhvilluara të Ballkanit. Përveç aspektit ekonomik dhe...

Most Read

Parashikimi i motit për pesë ditë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton për parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme. E hëne – mot me...

Ku gjindet dhe cila është historia e Manastirit të Banjskës

Manastiri i Banjskës u ndërtua midis viteve 1312 dhe 1316 në fshatin Banjska nga mbreti Milutin në vendin e një ndërtese më...

ZBULOHET NJË HARTË ILIRE 2200 VJEÇARE – MË E VJETËR E SHENJAVE NË BOTË

Një hartë, që besohet se u përket ilirëve, është zbuluar në Kroaci. Harta, që mund të jetë më e vjetër se 2...

“Kush vdes për atdhe, s’thonë ka vdek, po thonë ka le”

55 Fjalë të urta Shqiptare për Atdheun "Kush vdes për atdhe, s'thonë ka vdek, po thonë ka le"