6.1 C
Pristina
Thursday, September 21, 2023
Tags Falsifikime historike

Tag: Falsifikime historike

Xhafer Sadiku: Si e falsifikoi Stefanaq Pollo historinë me porosi të Enver Hoxhës

Në mbledhjen e 31 janarit 1962, Byroja Politike e KQ të PPSH vlerësoi partishmërinë e historianëve në shikimin e çeshtjeve të historisë....

Most Read

A ishte Isa Boletini analfabet, sqaron studiuesi i Arkivave Osmane (dokument)

Dje në opinion qarkulloi deklarata e profesorit universitar nga Mitrovica, Nexhmedin Spahiut, i cili tha se Isa Boletini ishte i vetmi nga...

Emrat dhe mbiemrat e Kelmendasve në Hrtkovc dhe Nikinc të Sremit!

Lufta mes Perandorisë Osmane dhe Austrisë i viteve 1716-1718 ka përfunduar me pushtimin dhe aneksimin e pjesëve veriore të trojeve shqiptare. Rreth...

Falsifikimet dhe gënjeshtrat serbe për veshjet popullore!

Dr. Qazim Namani: Falsifikimet dhe gënjeshtrat serbe për veshjet popullore! Kombi serbë u formua në shekullin 19, duke u...

Kaçaku që shpëtoi nga kral Nikolla dhe Karagjorgje, por jo nga Ahmet Zogu

Gjenocidi serbo-malazez ka qenë intensiv që nga Kongresi i Berlinit dhe pas mbarimit të luftërave ballkanike, atëherë kur Serbia dhe Mali i...