6.1 C
Pristina
Tuesday, July 16, 2024
Tags Bibliotekat e Shqipërisë

Tag: Bibliotekat e Shqipërisë

Hasan Bello: Si u konfiskua nga regjimi komunist një nga bibliotekat private më të pasura në Shqipëri?

Në shekullin XVIII-XIX Shkodra ishte një nga qytetet më të zhvilluara të Ballkanit. Përveç aspektit ekonomik dhe...

Most Read

Mbretëria e Dardanisë 3500 vjet të plota

Është mëse e lavdishme që të përshkruhet me pak fjalë një Histori tepër e madhe e paraardhsëve të Shqiptarëve të sotëm, ajo që ka...

Personaliteti i mbretit ilir Monun përmes të dhënave arkeologjike

Neritan Ceka Me paraqitjen për herë të parë së bashku të dy dëshmive kryesore arkeologjike mbi mbretin ilir Monun, përkrenares dhe prerjeve të tij monetare,...

Dy dilema me emrin e Hasan Prishtinës

Nga: Hysen S. Dizdari Studiues i Filatelisë Shqiptare – NË SHQIPËRI HERO I POPULLI – HASAN PRISHTINA PËRJETSOHET NË PULLEN POSTARE ME 1 KORRIK VITIT 2024 –...

Ulliri i Vouves në ishullin e Kretës në Greqi, me moshën më të vjetër në botë

Ndoshta nuk është krijesa më jetëgjatë në tokë, por derimsot nuk ka një sfidues që ta mposhti. Është fjala për Ullirin e Vouves, që ndodhet...