6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home SHKENCË/TECH

SHKENCË/TECH

‘Sputnik 1’, Sateliti i parë artificial në hapsirë

’Sputnik 1’ është  sateliti i parë artificial i lansuar në  orbitën e planetit Tokë. Sateliti ‘’Sputnik 1’’ u lansua më  4 tetor...

Tani mund ta pyesni edhe Apple Siri rreth Covid-19

Apple po bën përpjekjet e saj në luftën kundër koronavirusit të ri dhe ka përditësuar asistentin e famshëm digjital me zë –...

Instagram sërish pas Snapchat, teston mesazhet që zhduken

Instagram është duke punuar në një tipar të ri në platformën e saj – i cili duket shumë si kopje e shërbimit...

Brenda javës u larguan 800 “fake news” rreth koronavirusit

Në situatën në të cilën gjendet vendi, si pasojë shfaqjes së koronavirusit, shumë medie kanë përhapur dezinformata të cilat kanë shkaktuar panik.

Edhe BMW-ja mbyll fabrikat për shkak të koronavirusit

Pas lajmit se Volkswageni do të pezullojë prodhimin në të gjitha fabrikat në Europë, edhe prodhuesi tjetër prestigjioz gjerman i automjeteve, BMW,...

Mesazhet e rrejshme që po shpërndahen në rrjetet sociale, mos iu besoni

Shumë persona kanë pranuar  porosi jo shumë të zakonshme përmes rrjeteve sociale. Një njoftim i rremë që po shpërndahet,...

Rrjedhin detajet e reja për modelet e Apple iPhone 12

Lansimi i iPhone 12 nga Apple mund të mos vonohet nga koronavirusi, thuhet sipas një raporti të ri nga Bloomberg, dhe ky...

Nokia rikthen një tjetër telefon legjendar

HMD Global, kompania e cila ka të drejtën e prodhimit të telefonëve me markën Nokia, ka ndërtuar një biznes rreth pajisjeve Android...

Apple do të largojë disa aplikacione që kanë të bëjnë me coronavirusin

Në App Store, të dhënat e pakonfirmuara lidhur me coronavirusin nuk janë të lejuara. Raporti i CNBS ka bërë...

Twitter krijon emojin e koronavirusit për larjen e duarve

Twitter ka krijuar një emoji të re të larjes së duarve për të ndihmuar në luftimin e mikrobeve gjatë pandemisë së koronavirusit.

Mënyra më e lehtë si të fshini të dhënat e shumta që keni shpërndarë në internet

Në internet ka shumë të dhëna personale, të cilat shfrytëzuesit i shpërndajnë vet, por ka mundësi që ato të jenë marrë në...

​Shenjat që tregojnë se kompjuteri juaj është hakuar

Ekspertët tregojnë se këto shtatë shenja tregojnë se hakerët mund të kenë qasje në kompjuterin tuaj. Bateria e laptopit...

Most Read

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...