6.1 C
Pristina
Monday, March 27, 2023
Home HISTORI/ARKEOLOGJI

HISTORI/ARKEOLOGJI

Si përfytyrohej ‘Gjarpri i Shtëpisë’ në ritet dhe besimet popullore shqiptare

..Si përfytyrohej në mënyrën më tipike Gjarpri (Bolla, Vitorja, Itoksi, Breva) e Shtëpisë? Mendohej se çdo shtëpi, pa përjashtim, ka gjarprin e...

Mirditasit: “Ali Pasha, urdhrat tuaja ne na fyejnë. Ne nuk jemi armatosur të luftojmë kundër njerëzve të çarmatosur e të mbyllur..”

Në vitin 1812, mirditasit kundërshtuan urdhërin e Ali Pashë Tepelenës, për të masakruar kardhiqiotët e lidhur.Siç dihet nga historia, në ushtrinë e...

Kështjella ilire e Labeatëve në Meteon, sot Meduni i Malit të Zi

Kryeqendra ilire, vendi ku u zunë rob lufte gruaja dhe djali i Mbretit Gent, si dhe suita mbretërore e që të gjithë...

Shtrirja gjeografike e Ilirisë antike dhe shkaqet e mungesës së shkrimit në gjuhë ilire

Iliria antike shtrihej në një territor shumë të gjerë, i cili në kohën tonë përfshinë në vete pjesën më të madhe të...

Lista e shqiptarëve të Diasporës që u ndalohej hyrja në Shqipëri

Lista me emrat e 380 shqiptarëve me banim në SHBA që konsideroheshin kundërshtarë të regjimit komunist dhe u ndalohej hyrja në territorin...

Ku kanë lindur Vezirët e Mëdhenj të Perandorisë Otomane

Ku kanë lindur Vezirët e Mëdhenj (praktikisht kryeministrat) e Perandorisë Otomane? Bazuar në hartën më lart, numërojmë:  9 te sigurte nga Shqiperia...

Halil Patrona, shqiptari 43 vjeçar që nxiti revoltën e Kostandinopojës më 1730 dhe rrëzoi nga froni sulltanin Ahmet III

Portret i Halil Patronës nga Jean-Baptiste Van Mour Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Prill 2020 Në faqen...

Rugova: Paratë që i kisha për kafe i harxhova në libër por ja vlejti, aty edhe grekët e pranojnë që Aleksandri i Madh ishte...

Në vitin 1986 Kur Ibrahim Rugova ishte zgjedhur anëtar korrespodent i Akademisë së arteve dhe Shkencave të Kosovës, Instituti Albanologjik kishte organizuar...

‘Do vdes i qetë pasi i masakrova, gjuha e tyre s’do të flitet më’

“Vdes i qetë se bëra ate që doja. Pas lashë rrëke gjaku, tym, blozë, gërmadha; ulurima fëmijësh, nuse dhe gra nudo, që...

Pirania: Peshqit më të rrezikshëm në botë (Video)

Në videon e sjellur më poshtë mund të shihni një testim të thjeshtë të peshqve më të rrezikshëm në botë Piraniave, dhe...

Mundësia e prejardhjes së shqiptarëve nga Atlantida legjendare?!

Nga Adnan Abrashi* Në historiografinë botërore, kohën e fundit, ekzistojnë tendenca serioze të dëshmimit të një hipoteze tejet të...

Durham për sllavët pa identitet të Maqedonisë: Deklarohen bullgarë kur marrin para nga ta, deklarohen edhe serbë e grekë nëse paguhen!

Ky është një përkthim i pjesshëm i një tregimi të Edith Durhamit që u botua në Londër në vitin 1904 në revistën...

Most Read

Cili është gabimi që bëjnë agjëruesit iftar dhe syfyr?

Tregon nutricionisti Agron Rexhepi Doktor Agron Rexhepi, i cili me profesion është nutricionist i ftuar në emisionin “Libero”, ka...

NASA: Pse Hëna po largohet dalëngadalë nga Toka?

Në një zbulim të rrallë, shkencëtarët kanë zbuluar se Hëna po largohet dalëngadalë nga Toka. Hëna është i vetmi satelit natyror që...

Pashallëqet shqiptare, dividi dhe kama e shkruesit të Ali Pashë Tepelenës

Pashallëqet shqiptare, dividi dhe kama e shkruesit të Ali Pashë Tepelenës - Nga Dorian Koçi Në mjediset e Muzeut...

Po shkatërrohet pllaka “Dardanus” qëllimisht? Arkeologët shqiptarë përplasen me ata maqedonas

Një gurë varri në të cilën shkruante emri “Dardanus”, njëri prej fëmijëve të Epikratit, po trazon ndjenjat e shqiptarëve të Maqedonisë së...