6.1 C
Pristina
Tuesday, March 9, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI

HISTORI/ARKEOLOGJI

”Shpell’ e Dragobisë”, Fan S. Noli kushtuar Bajram Currit (Poezi)

Poezi nga Fan Stilian Noli, kushtuar Bjram Currit dhe qëndresës së tij në Shpellën e Dragobisë. /InforCulture.infoKur tufani...

CIA: Masat e regjimit komunist për rritjen e popullatës

Në gusht të vitit 1971, Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) do të publikonte një nga raportet më përmbledhëse për Shqipërinë, një lloj...

Historia e vjedhur që nuk mund të fshihet, paraqitja e Odiseut me simbolin shqiptar, Plisin apo Qeleshen

Pothuajse në për të gjitha skulpturat, pikturat, mozaiqet, gravurat historike të gjendura në për vende të ndryshme, figura e Odiseut është paraqitur...

Kostumografia myslimane dhe katolike shkodrane…

Veshja e gruas myslimane: Përbëhej nga këmisha e gjatë deri në gju e mqngë shumë të gjëra. Materiali ishte mëndafshi melezi ose...

Çporruni prej meje! Egërsira Gjakpirëse!! Karikaturë shqiptare në vitin 1913 (Foto)

Karikaturë shqiptare e vitit 1913 që tregon Shqipërinë si grua duke u mbrojtur prej egërsirave që personifikojnë vendet fqinje të cilat kërkonin...

Qyteti i lashtë ILIR në Kretë dhe monedha e saj shkruar në shqip ELYRION

Έλυρος” Quajtur një vend i lashtë në gjuhën para-greke në Kretë (sot Greqi) i pa shpjegueshëm në gjuhën greke dhe i lënë...

Zbulim i madh në Mal të Zi: Gjenden pallatet ku kanë jetuar mbreti Bardhyl dhe Teuta

Ilirët ishin grupe të lashta të fiseve indo-evropiane, që jetuan në pjesë të Ballkanit Perëndimor dhe brigjet e gadishullit italian rreth viteve...

‘’ ..o mos e pini ujt’ o vllazën s’e kan xeherlisë’’ Kur mbreti i folklorit Salih Bajrami i këndonte betejës së Çanakkalës

Beteja e Canakkales është një ndër betejat më të përgjakshme që kanë ndodhur në luftën e parë botërore. /InforCulture.info

Biseda e Isa Boletinit me sulltanin Abdul Hamid

Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, «Pro Armenia», ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa...

Kështu dukej vula zyrtare e Gjergj Kastroti Skënderbeut (Foto)

Në fotografinë më poshtë mund të shihni vulen zyrtare të heroit kombtar Gjergj Kastrioti Skënderbeut. /InforCulture.infoNë qender të...

Kulla e Mic Sokolit, historia e heroit në muret e një fortese

Në anën e djathtë të lumit Valbona, pranë rrugës që të çon nga qyteti Bajram Curri për në hiderocentarlin e Fierzës, rreth...

Një vend i bukur, por i mistershëm (Foto)

Transilvania është një vend i bukur, por shumë i mistershëm. Jemi mësuar ta shohim në këtë këndvështrim për shkak të filmave të...

Most Read

Inuitët dhe syzat nga kockat e balenave

Popujt që jetonin në rajonet veriore dhe në klimat me dëborë, të tillë si Inuit, përdorën kocka balene të gdhendura, brirë dhe...

Këto ushqime jua prishin gjumin

Më poshtë gjeni një listë të ushqimeve që nuk duhet të hani para se të flini:1. Mente