Iluzionet optike janë krijuar qëllimisht për të mashtruar, por ato ndihmojnë edhe në përmirësimin e shikimit tuaj.

 

Ato mund të marrin forma të ndryshme, të tilla si imazhe të paqarta të cilat interpretohen në disa mënyra. Këto imazhe janë një formë e shkëlqyer për të trajnuar trurin tuaj dhe për të përmirësuar të menduarit.

 

Shefi i EULEX-it: Mirëpres zbatimin e vonuar të vendimit për Manastirin e DeçanitPolicia izraelite qëllon për vdekje palestinezin 13-vjeç që ndezi fishekzjarrë – pamjet…Vajzat U16/ Kosova mposhtet nga Portugalia në “UEFA Development Tournament U16”“Më hodhe poshtë për lojë” – prishet miqësia mes Romeo Veshajt dhe Meriton Mjekiq…Fushë Kosova trondit Ballkanin, fiton me rezultat të pastër ndaj kampionit në fuqi

 

Së fundmi një iluzion po befason shikuesit ndërsa ata përpiqen ta dallojnë qenin e fshehur brenda tij, përcjell Telegrafi.

Në foto shihet një skenë parku me pemë dhe gjethe vjeshte të shpërndara në tokë. Edhe pse duket se nuk ka asnjë kafshë, në foto gjendet një qen i fshehur i cili përpiqet të shmangë zbulimin e tij.

 

 

Iluzioni është mjaft i vështirë pasi ngjyrat e përziera e bëjnë të lehtë kamuflimin.

Çelësi për të zgjidhur këtë “lojë truri” është t’i kushtoni vëmendje detajeve më të vogla.

Gjithashtu, për të dalluar objektet e fshehura në truket e ndërlikuara duhet praktikë, andaj ju duhet të provoni iluzione tjera optike për të përmirësuar aftësitë tuaja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here