Një pjesë e letrës Mehmet bej Frasherit dërguar kunatit të tij Murad bej Toptanit kur po vuante dënimin në burgun e Samsunit nëTurqi ( afer Rusisë) për ceshtje kombëtare

Na eshte ba shpirti celik

Po kujt me ju frigu, kurren

As n’Stamboll e jo ma pak n’Selanik

Punt i lash shkelqyeshem ne Rrumeni e Bullgari

Shqytaret jan tu pune fort per kombesi

Po shkruejn shqip, e ja pata shkruejt

E ndjella qe kishin me m’arrestue

E kur plumbi e karta tuj mbaroje

Me gjakun tuje germat me i damkue

Ma vodhen djelmine po kurr Shqypnin

Fort malli po mer per gruen e fmijen

Per shtepi e katandie

Dhashte zoti po kthehem ne Tirane se vec aty jam mire

Nuk kam ndegju se kur do jeme i dlire

E beu Murad amanet nipin Mid’hat

Shqypni deri ne pavdeksi.

Nje pjese e letres Mehmet bej Frasherit derguar kunatit te tij Murad bej Toptanit kur po vuante denimin ne burgun e Samsunit ne Turqi ( afer Rusise) per ceshtje kombtare

Samsun, 1909

Ai u burgos kater here gjate jetes se tij dhe u interrnua tre here per ceshtjen kombetare e per materialet shqipe qe botonte nga Bukureshti e Sofja , ku perandoria osmane e kishte totalisht te ndaluar.

Mehmeti aktivizohesh qe ne moshe te re si nderlidhesi i patrioteve shqipetare dhe vellezerve te tij ne Stamboll, i cili per kete aktivitet u arrestua nga autoritetet e perandorise osmane dhe u interrnua ne Liban.Ishte gjithashtu kryeredaktor i gazetes “Besa” ku ilegalisht botehesh ne gjuhen shqipe ,ku arrestohet perseri dhe interrnohet ne Çanakala.Formoj me disa patriote te tjere te parin Komitet per Mbrojtjen e te Drejtave Kombetare Shqipetare ne Bukuresht te Rumanise.Kthehet ne Stamboll per te pare vellain e tij Samiun ne shtartin e vdekjes , ku perseri arrestohet dhe burgoset.

Me pas rikthehet ne Tirane ne vitin 1911 dhe ndahet nga jeta me 21 janar , 1918 ne Tirane.Ai ishte i vetmi nga vellezerit Frasheri qe arriti pamvarsine e Shqiperise.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here