Disa ushqime, edhe pse të shëndetshme, nëse konsumohen në sasi të mëdha dhe shumë shpesh, mund të çojnë në një rritje të kolesterolit dhe, në afat të gjatë, në sëmundje të zemrës.

Disa ushqime, edhe pse të shëndetshme, nëse konsumohen në sasi të mëdha dhe shumë shpesh, mund të çojnë në një rritje të kolesterolit dhe, në afat të gjatë, në sëmundje të zemrës.

Mes tyre bie në sy qumështi i plotë, arrat dhe vaji i kokosit.

Dieta është një nga faktorët më të rëndësishëm për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme. Ju ndoshta e dini tashmë se ushqimi që hani luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e zemrës suaj, veçanërisht kur bëhet fjalë për kolesterolin tuaj.

Përveç shtimit të ushqimeve të pasura me antioksidues në dietën tuaj, është gjithashtu thelbësore të kufizoni marrjen e përbërësve të dëmshëm që mund të shkaktojnë rritjen e kolesterolit me kalimin e kohës.

Ndërsa ka shumë fajtorë të zakonshëm që shumica e njerëzve dinë t’i shmangin, të tilla si ushqimet e skuqura dhe ushqimet e shpejta, ka edhe disa që mund të mos e kuptoni se paraqesin rrezik.

Kokosi dhe vaji i kokosit

Ju ndoshta keni dëgjuar pak për përfitimet e vajit të kokosit, nëse e aplikoni në flokët tuaj për shkëlqim dhe butësi shtesë ose nëse e shtoni në vaktet tuaja për djegien e yndyrës. Megjithatë, nëse nuk jeni të kujdesshëm, konsumimi i tepërt mund të çojë në një rritje të kolesterolit.

Kokosi dhe vaji i kokosit përmbajnë sasi shumë të larta të yndyrave të ngopura. Yndyrat e ngopura shoqërohen me rritje të niveleve të LDL ose kolesterolit të keq. Kur rritet LDL, rritet edhe rreziku i zemrës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare.

Ndërsa këto ushqime janë përgjithësisht të mira në moderim, kufizimi i marrjes suaj është një hap i rëndësishëm për t’u marrë.

Arra

Arrat shpesh konsiderohen si një nga ushqimet më të shëndetshme, dhe kur hahen me moderim, ato mund të jenë të shkëlqyera edhe për zemrën tuaj. Megjithatë, kjo mund të ndryshojë nëse i hani ato shumë shpesh.

Edhe pse të shëndetshme në moderim, arrat lehtë mund të çojnë në rritjen e kolesterolit dhe sëmundjeve të zemrës nëse hahen në sasi të mëdha.

Arrat janë të pasura me kalori, yndyra të ngopura dhe yndyra të shëndetshme. Të qenit mbipeshë mund të çojë në shtim në peshë dhe rritje të niveleve të LDL ose kolesterolit të keq. Kjo përfundimisht mund të çojë në sëmundje të zemrës.

Qumësht i plotë

Qumështi është i pasur me kalcium, vitaminë D, kalium dhe shumë lëndë të tjera ushqyese, të cilat të gjitha ofrojnë përfitime për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Megjithatë, nutricionistët rekomandojnë shmangien e qumështit të plotë nëse prioriteti juaj është kolesteroli më i ulët ose një zemër më e shëndetshme.

Qumështi është i pasur me kalori, yndyra dhe yndyra të ngopura. Kjo mund të çojë në shtim në peshë dhe nivele të LDL ose kolesterolit të keq. Shtimi i pashëndetshëm i peshës dhe konsumimi i yndyrave të ngopura shoqërohen me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here