Mos i injoroni dhimbjet e këmbëve si Tomçe! Tomçe është një burrë shumë aktiv 62- vjeçar që i pëlqen të peshkojë dhe të luajë shah. Ai së pari vuri re se muskujt e këmbës së tij filluan t’i dhembin kur ai eci nëpër parking nga makina e tij në hyrje të dyqanit. Më pas ngërçet e këmbëve filluan të preknin Tomçen teksa dilte për shëtitjen e përditshme në lagje me shokët e tij. Ai duhej të ndalonte çdo 30 hapa. Me kalimin e kohës dhe përkeqësimin e dhimbjes në këmbë, Tomçes i është dashur të ndalet dhe të pushojë çdo 5 hapa lart ose zbritur shkallëve në shtëpinë e tij në Berovë. Ai ndjeu sikur këmbët e tij pushuan së punuari dhe e dinte se diçka nuk shkonte vërtet, kështu që më në fund shkoi te mjeku. – Ka shumë miliona njerëz që përjetojnë simptomat e dhimbjes në këmbë që ka Tomçe. Sot, ne po ndajmë llojet e dhimbjeve të këmbëve që nuk duhet t’i injoroni dhe pse është vërtet e rëndësishme të mos i bëni, shkruan Panacea.

Dhimbja në këmbë mund të tregojë sëmundje të venave ose arterieve

Shpesh, dhimbja e këmbës diagnostikohet gabimisht si dhimbje muskulore ose artrit. Realiteti është se dhimbja dhe ngërçet e këmbëve mund të jenë shenja të një sëmundjeje më serioze; prandaj, duhet të diskutoni për sfidat e juaja me këmbët e juaj me një specialist vaskular.

Dhimbja ose shqetësimi i këmbës shpesh ndodh në trup dhe kofshë gjatë ushtrimeve ose gjatë pushimit. Çfarë mund ta shkaktojë këtë shqetësim? Sëmundja e arterieve periferike (PAD), një gjendje e zakonshme mjekësore që ndikon në rrjedhën e gjakut në pjesën e poshtme të trupit, mund të shkaktojë dhimbje në këmbë. Përveç shqetësimit, problemet me sistemin e qarkullimit të gjakut mund të shkaktojnë rënie të flokëve, ndryshim të ngjyrës, lodhje të këmbëve, ndryshime në temperaturën e lëkurës dhe lezione të lëkurës. Shumë nga këto simptoma, së bashku me parehatinë në këmbët tuaja, mund të jenë gjithashtu një tregues i një sëmundjeje në venat tuaja të njohur si sëmundja e insuficiencës venoze.

Sëmundja e arterieve periferike dhe dhimbje në këmbë

Çdo vit, miliona njerëz diagnostikohen me sëmundje të arterieve periferike, e quajtur shpesh “qarkullim i dobët”, sepse grumbullimi i pllakave në arteriet tuaja redukton rrjedhën e gjakut.

Njerëzit që pinë duhan, kanë diabet ose kanë një histori familjare të sëmundjeve vaskulare, sulmit në zemër ose goditjes në tru janë në rrezik më të madh për PAD. Nëse keni ndonjë nga këta faktorë rreziku dhe po përjetoni dhimbje në këmbë, ju lutemi bëni një test diagnostik në një laborator vaskular të certifikuar për të përcaktuar nëse keni sëmundje arteriale ose venoze. Ka prova mjekësore që tregojnë se njerëzit me PAD kanë një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës, sulmit në zemër, amputimit ose goditjes në tru, kështu që është e rëndësishme të bëni një takim me një mjek vaskular.

Insuficienca kronike venoze dhe dhimbjet në këmbë

Insuficienca kronike venoze (CVI) ndodh kur gjaku në këmbë nuk mund të rrjedhë siç duhet përsëri në zemër, sepse valvulet që shtyjnë gjakun janë në një gjendje të dobësuar. Kjo mund të bëjë që gjaku të “grumbullohet” duke krijuar presion në venat tuaja, gjë që mund të rezultojë në zbardhjen e ngjyrës së këmbës ose thembrës, lodhje të këmbëve, ënjtje ose parehati.

Nëse jeni mbi 50 vjeç, mbipeshë ose obez, pini duhan, bëni një jetë sedentare (me pak aktivitet), jeni shtatzënë ose punoni në një punë që kërkon që ju të qëndroni ulur ose në këmbë për periudha të gjata kohore ose keni një histori familjare të venave me variçe, atëherë jeni në rrezik për insuficiencë venoze kronike.

Diabetikët nuk duhet të injorojnë dhimbjet e këmbëve

Shumë shpesh, diabetikët ngatërrojnë dhimbjen e këmbës me neuropatinë ose procesin e plakjes – një djegie ose shqetësim i thembrave ose kofshë. Nëse ju apo një i dashur i juaji ka diabet, ju lutemi mos e lini pas dore dhimbjen ose “ngurtësimin” e këmbës si një shenjë normale të plakjes. Mund të jetë diçka më serioze.

Dhimbjet e këmbëve që NUK duhet t’i injoroni

  1. Dhimbjet në këmbë që nuk largohen kur ndaloni së ushtruari
  2. Ndjenjë e rëndë ose e lodhur
  3. Plagë që nuk shërohen
  4. Skuqje, ngrohtësi
  5. Këmbë dhe thembra të ftohta në krahasim me pjesët e tjera të trupit
  6. Ënjtje ose ndryshim i ngjyrës së këmbëve
  7. Dhimbje trupi pas periudhave të gjata të qëndrimit ulur – si p.sh. udhëtimi me makinë; vozitje në distanca të gjata dhe udhëtime me avion që zgjasin më shumë se dy orë
  8. Humbja e qimeve në këmbë
  9. Frymëmarrje të shkurtuara ose dhimbje gjoksi

Nëse ju ose një i dashur i juaj ka dhimbje të përsëritura në këmbë ose ndonjë nga simptomat e mësipërme, caktoni një konsultë me një specialist vaskular sa më shpejt të jetë e mundur. Një specialist vaskular do të jetë në gjendje të diagnostikojë nëse keni PAD, CVI ose ndonjë sëmundje tjetër të venave ose arterieve si tromboza e venave të thella (DVT) dhe më pas të përshkruajë një plan të përshtatshëm trajtimi.

Hapat që duhen ndërmarrë nëse jeni diagnostikuar me PAD ose CVI.

Lëreni duhanin: nëse jeni duhanpirës, tani është koha për ta lënë duhanin. Pirja e duhanit është një faktor rreziku kryesor për PAD dhe CVI.

Kontrolloni presionin e gjakut: Presioni i lartë i gjakut është një “vrasës i heshtur” sepse nuk ka simptoma, por mund të rrisë zhvillimin e PAD dhe CVI.

Kontrolloni nivelet e kolesterolit: Mbajtja e kolesterolit në një rritëm të mirë ndihmon në parandalimin e krijimit të pllakave në arterie, gjë që redukton rrjedhën e gjakut.

Nenaxhoni peshën tuaj: Nëse BMI juaj është 25 ose më i lartë, ju keni një rrezik më të lartë për sëmundje të zemrës. Kontaktoni një profesionist të kujdesit shëndetësor për të mësuar mënyra të shëndetshme për të menaxhuar peshën tuaj.

Lëvizni: Ushtrimi mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru. A e dini se një shëtitje 15-minutëshe nëpër lagje ju shton jetën tuaj?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here