Lëkura jonë duhet të prodhojë një sasi të caktuar yndyre për të qenë e hidratuar dhe për të mbrojtur flokët tanë. Por yndyra e tepërt mund të sjellë shumë shqetësime te gratë e vajzat, duke filluar nga mungesa e volumit deri tek skalpi i irrituar dhe problemet me zbokthin. Për fat të mirë, nëse identifikoni shkakun e yndyrës së tepërt, mund ta mbani nën kontroll.

Ja disa nga arsyet pse keni flokë të yndyrshëm:

Modeli i flokëve

Ndërsa të shkosh me një bisht elegant mund të duket si një mënyrë e mirë për të fshehur flokët tuaj të yndyrshëm, në fakt është e kundërta. Flokët tuaj mund të duken të rregullt, por ky model flokësh bën që yndyra juaj të grumbullohet nën flokët dhe rrënjët e tyre. Çfarë duhet të bëni: Mos e teproni me modele flokësh që kërkojnë shumë krehje dhe prekje të flokëve.

Nuk i shpëlani flokët me ujë të ftohtë

Uji i nxehtë është i shkëlqyeshëm për të hapur poret dhe kutikulat e flokëve dhe për të hequr papastërtitë, por mund të jetë i dëmshëm për flokët tuaj. Pasi mund të thajë shumë skalpin tuaj, duke shkaktuar zbokth dhe prodhim të tepërt të vajit.

Çfarë duhet të bëni: Është më mirë të zgjidhni ujë të ngrohtë kur bëhet fjalë për shampo dhe shpëlani flokët me ujë të ftohtë pasi të keni mbaruar.

Ju zgjidhni produktet e gabuara për kujdesin e flokëve

Ekspertët këshillojnë që të bëni kujdes me produktet që etiketohen si intensive, sepse mund t’i bëjnë të duken më të yndyrshëm nëse keni flokë të hollë.

Çfarë duhet të bëni: Ekspertët këshillojnë të shmangni produktet që janë të dizajnuara për flokë të thatë ose të dëmtuar. Ju gjithashtu mund të provoni disa kura natyrale si aplikimi i vajit të kokosit për të ushqyer flokët tuaj, por në të njëjtën kohë për të ulur yndyrën e tyre.

I krehni dhe i prekni flokët shumë shpesh

Kur prekni flokët, ju transferoni vajra dhe baktere nga duart tuaja në flokët tuaj që përfundojnë duke i bërë flokët tuaj të duken më të yndyrshëm. Larja e flokëve shumë shpesh bën më shumë dëm sesa mirë.

Çfarë duhet të bëni: Bëjeni zakon të mos prekni flokët me duar, veçanërisht në mënyrë të pandërgjegjshme kur jeni nervoz ose gjatë një bisede. Mos i lani flokët shumë: ekspertët sugjerojnë se 2 herë në ditë mund të jetë e mjaftueshme për njerëzit që nuk kanë flokë kaçurrelë.

Jeni shumë të stresuar

Stresi bën që trupi juaj të prodhojë më shumë kortizol. Ky hormon nxit lëkurën tuaj të prodhojë më shumë yndyrë. Stresi mund të jetë gjithashtu një nga arsyet e zbokthit që mund të çojë gjithashtu në një skalp të yndyrshëm.

Çfarë duhet të bëni: Nuk mund të bëni shumë për këtë nëse nuk ndryshoni stilin e jetës tuaj dhe nuk përpiqeni të menaxhoni stresin tuaj. Përdorimi i produkteve të veçanta për flokët do të ndihmojë në luftimin e zbokthit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here