Një numër i madh i hulumtimeve kanë konfirmuar se erërat kanë një ndikim të mirë në shëndetin tonë. Disa vajra aromatikë mund të jenë të mirë për shëndetin dhe të lehtësojnë simptomat e disa dhimbjeve të pazakonta. Disa aroma mund të lehtësojnë stresin, dhimbjen, të përmirësojnë disponimin dhe të ndihmojnë me të përzierat. Këto 6 aroma kanë fuqi të madhe shëruese.

  1. Sherebelë

Një studim i vitit 2013 zbuloi se gratë që ndjenin erën e sherebelës kishin presion më të ulët të gjakut dhe frekuencë më të ulët të frymëmarrjes. Përveç kësaj, ata relaksoheshin më lehtë gjatë një ekzaminimi mjekësor stresues. Përveç kësaj, përmirëson kujtesën dhe forcon përqendrimin.

  1. Nenexhik

Është më e mira për të reduktuar stresin

Hulumtimet kanë treguar se thithja e tij ul nivelin e kortizolit, hormonit të stresit. Përveç kësaj, redukton lodhjen dhe dëshirën për çokollatë.

  1. Portokalli

Është më e mira për lehtësimin e ankthit

Një studim zbuloi se njerëzit që nuhatën një portokall përpara një testi stresi mbetën të qetë nën presion dhe ishin më pak të shqetësuar, me gjasë sepse aroma ndihmon në lehtësimin e stresit. Përveç kësaj, rrit edhe disponimin.

  1. Rozmarina

Është më e mira për forcimin e funksioneve të trurit

Duke thithur rozmarinë, ju forconi funksionet e trurit, d.m.th. shpejtësinë dhe saktësinë gjatë detyrave të vështira mendore, sipas një studimi të vitit 2012. Një studim tjetër zbuloi se aroma e rozmarinës është freskuese dhe stimuluese mendore. Gjithashtu rrit energjinë dhe redukton lodhjen.

  1. Kanellë

Është më e mira për të përmirësuar vëmendjen

Era e kanellës ka një efekt të mirë në pjesën e trurit që është përgjegjëse për fokusimin. Drejtuesit janë më të përqendruar pasi nuhasin vajin me aromë kanelle. Përveç kësaj, ai gjithashtu përmirëson përqendrimin dhe redukton zhgënjimet.

  1. Livando

Është më e mira për relaksimin dhe lehtësimin e dhimbjeve PMS

Era e livandës mund t’ju relaksojë. Një studim i vitit 2013 zbuloi se aroma e livandës gjithashtu zbut simptomat premenstruale, si dhe simptomat e konfuzionit dhe depresionit. Redukton ankthin dhe forcën e migrenës./jarist.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here