Nëse e doni mishin , si shumica e njerëzve, mendimi për ta hequr atë për mirë dhe për të qenë vegan është një perspektivë e frikshme. Pavarësisht nga përfitimet mjedisore.

Por nëse përkushtimi ndaj një stili jetese vegan duket shumë ekstrem, mund të përpiqemi t’i bashkohemi një trendi masiv. Dhe të ripërcaktojmë dietën tonë në bazë bimore për muajin e parë të vitit. Njihet gjithashtu si Veganuary.

Dhe nëse po pyesim se çfarë mund të ndodhë me trupin tonë nëse bëhemi vegan për një muaj, kryeushqimtari i aplikacionit të ushqimit të shëndetshëm Lifesum, Signe Svanfeldt, ka përgjigjet.

Si do të reagojë trupi ynë fillimisht nëse heqim mishin nga dieta jonë?
Mënyra se si trupi reagon ndaj grupeve të caktuara ushqimore ndryshon nga personi në person – disa njerëz kanë alergji, intolerancë ose janë thjesht të ndjeshëm ndaj grupeve të caktuara ushqimore.

“Kur eliminojmë një grup ushqimesh si mishi nga dieta jonë, ne duhet të kompensojmë me lloje të ndryshme ushqimesh për të zëvendësuar lëndët ushqyese të ofruara nga ai grup ushqimor,” shpjegon Signe Svanfeldt për huffingtonpost .

Mishi ka shumë proteina, si dhe minerale dhe vitamina, si hekuri dhe vitamina B12. Mënyra se si trupi ynë reagon ndaj një diete me bazë bimore varet nga ajo që ne “vëmë” në vend të saj.

“Nëse hamë shumë ushqime me vlera ushqyese – si perime, bishtajore, drithëra, fruta, arra dhe fara – ka të ngjarë të ndihemi energjikë dhe të ushqyer. Megjithatë, nëse thjesht heqim dorë nga mishi dhe produktet e tjera shtazore dhe thjesht hamë karbohidrate dhe yndyrë, ndoshta do të ndihemi të plogësht dhe të lodhur,” shton ai.

Çfarë do të ndodhë me zorrën tonë nëse bëhemi vegan?
“Një dietë ushqyese, e ekuilibruar me bazë bimore e pasur me perime, bishtajore, fasule dhe drithëra të plota janë të gjitha shumë të dobishme për florën tonë të zorrëve pasi ato ofrojnë shumë fibra, të cilat ndihmojnë tretjen, si dhe veprojnë si prebiotikë dhe ushqejnë bakteret e zorrëve. “, thekson Signe Svanfeldt.

Megjithatë, nëse befas futim në dietën tonë shumë ushqime të pasura me fibra, si fasulet, thjerrëzat dhe perimet, stomaku mund të reagojë dhe ju mund të ndiheni të fryrë.

Kjo për shkak se këto ushqime janë të pasura me frukto-oligosakaride (FOS) dhe galakto-oligosakaride (GOS), shpjegon Signe Svanfeldt. Këto fibra janë shumë të dobishme për shëndetin tonë të zorrëve, por ato mund të krijojnë gaz në zorrën e trashë.

Këshilla e saj është që të përpiqeni të futni ngadalë ushqimet e pasura me fibra. Dhe duke u siguruar që jemi të hidratuar mjaftueshëm. Pasi hidratimi mund të ndihmojë tretjen.

Çfarë ndodh me lëkurën tonë kur ne hamë një dietë vegane?
Mënyra se si lëkura jonë reagon ndaj ushqimeve që hamë është gjithashtu shumë e ndryshme për secilin prej nesh. Disa njerëz nuk do të vërejnë asnjë ndryshim nga një ndryshim në dietën e tyre, të tjerët do të shohin ndryshime të mëdha. Përsëri, ia vlen të jesh i kujdesshëm kur mendon se çfarë të zëvendësosh me çfarë, këshillon Signe Svanfeldt.

Një dietë ushqyese, vegane, e pasur me perime plot vitamina dhe minerale, do t’i sjellë dobi lëkurës sonë, thotë ai, por “nëse i shtojmë dietës sonë ushqime shumë të përpunuara (madje edhe me bazë bimore), të pasura me yndyra të ngopura, sheqer dhe natrium, Lëkurës ju ndoshta nuk do të keni ndonjë shkëlqim shtesë.”

Ngrënia e shumë ushqimeve të kripura, me shumë natrium (si në ushqimet shumë të përpunuara), mund ta bëjë lëkurën tonë (të duket) e fryrë, pasi kripa “lidh” ujin. E njëjta gjë vlen edhe për të ngrënë shumë karbohidrate, siç e shohim ndonjëherë në Krishtlindje. Le të mbajmë një dietë të ekuilibruar për të shmangur këtë ënjtje.

A do të ndryshojë diçka në flokët tanë? Dhe nëse po, çfarë?
Cilësia e flokëve ndryshon jo vetëm nga cilësia, por edhe nga sasia e dietës sonë.

“Duke pasur shumë deficit energjie (që do të thotë se hamë më pak se sa djeg trupi ynë) mund të çojë në humbjen e flokëve (ndër të tjera si lodhja, kockat e dobëta dhe mangësitë e lëndëve ushqyese), ndërsa një dietë e ekuilibruar dhe e larmishme do të sigurojë të gjitha lëndët ushqyese për flokët tanë. duhet të rritet dhe të shkëlqejë – si vitaminat B, hekuri, zinku dhe më shumë”, thotë Signe Svanfeldt.

Kur fillon një dietë vegane, mund të jetë e vështirë për të përmbushur këtë kërkesë energjie në fillim, vëren ajo, pasi ushqimet me bazë bimore (perime, fasule, thjerrëza, tofu) priren të jenë më pak të dendura me energji sesa produktet shtazore. Ne duhet të hamë sasi më të mëdha ushqimi për të arritur të njëjtën sasi energjie.

Le të gjurmojmë marrjen e ushqimit për t’u siguruar që plotësojmë kërkesat tona ditore.

Si mund të qëndrojmë të shëndetshëm gjatë Veganuarit?
Le të vendosim në dietën tonë sa më shumë ushqime të gatuara në shtëpi, të plota. Vetëm për shkak se një vakt është etiketuar me bazë bimore nuk do të thotë domosdoshmërisht se është i shëndetshëm për ne.

Të mos e heqim mishin pa e “ndërruar” me ndonjë proteinë tjetër. Nëse heqim një grup ushqimesh nga dieta jonë, duhet ta zëvendësojmë atë. Pra, nëse e presim mishin, le të sigurohemi që të mbushim me burime të tjera proteinash si tofu, fasule dhe thjerrëza.

Le të kujtojmë të diversifikojmë marrjen e burimeve të proteinave. Ushqimet me bazë bimore janë rrallë proteina të plota, që do të thotë se ato nuk përmbajnë të gjitha aminoacidet thelbësore – blloqet ndërtuese të proteinave. Por nëse kombinojmë dy ose më shumë burime, si fasulet dhe drithërat, marrim një vlerë të plotë të proteinave.

Le të shtojmë në dietën tonë perime, fruta, fasule, thjerrëza, arra, fara dhe drithëra. Këto janë të mbushura me vitamina, minerale dhe fibra dhe do t’i sigurojnë trupit tonë karburantin që i nevojitet.

Le të zgjedhim opsionet e qumështit të fortifikuar me bazë bimore. Ndonjëherë mund të jetë e vështirë për të marrë mjaftueshëm lëndë ushqyese të caktuara si B-12 dhe vitaminë D në një dietë me bazë bimore. Shumë opsione të qumështit me bazë bimore (dhe nganjëherë drithërat) tani janë të fortifikuara me këto lëndë ushqyese për të na ndihmuar të marrim mjaftueshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here