Shpesh na paralajmërojnë për rreziqet e konsumimit të tepërt të sheqerit, por duket se dëgjojmë më pak se si të frenojmë dhe kontrollojmë dëshirat për kripë.Natriumi dhe kloruri janë dy elektrolite thelbësore që kombinohen për të formuar kripën e tryezës.

Elektrolitet janë përgjegjës për përcjelljen e ngarkesave elektrike brenda trupit, duke çuar në tkurrje të muskujve. Këto lëndë ushqyese luajnë gjithashtu një rol të rëndësishëm në ekuilibrin e lëngjeve, pH të gjakut dhe funksionin nervor. Nëse trupi juaj dëshiron kripën, mund të jetë mënyra e trupit tuaj për t’ju thënë se ka varfëruar lëndët ushqyese të kripës, ose thjesht mund të lidhet me zakonet tuaja të të ngrënit ose hormonet.

Dehidratim

Për shkak se natriumi dhe kloruri janë të nevojshëm për ekuilibrin e lëngjeve në trup, dehidrimi mund të shkaktojë nevojën për më shumë kripë. Kjo është mënyra e trupit tuaj për t’ju bërë të hani ose pini më shumë natrium dhe klorur që mund të ndihmojnë në përmirësimin e statusit tuaj të hidratimit. Përveçse të hani më shumë kripë, mund të dëshironi të pini më shumë ujë për të përmirësuar më tej hidratimin tuaj. Kur jeni të dehidratuar, mund të vëreni disa simptoma të tjera përveç dëshirës për kripë: dhimbje koke, ulje të urinimit, letargji dhe ndjenjë etjeje.

Lodhja

Kur jeni të privuar nga gjumi, oreksi juaj mund të duket i pangopur dhe aftësia juaj për të injoruar dëshirat tunduese bëhet më e dobët. Ashtu si me stresin, hormonet tuaja luajnë një rol. Hormonet kortizol, leptina, grelina dhe serotonina nxisin urinë dhe nxisin kërkimin tuaj për ushqime që ndihen mirë. Kështu që bëni gjithçka në fuqinë tuaj për të fjetur mjaftueshëm çdo natë.

Stresi

Një gjendje tjetër ku përfshihen hormonet mund të jetë arsyeja pse keni dëshirë për kripë, stresi. Hormoni kryesor që ndihmon trupin tuaj të përballet me stresin quhet kortizol. Ky hormon lirohet nga gjëndrat mbiveshkore si përgjigje ndaj stresit dhe ndryshon funksionet e trupit, presionin e gjakut, rrahjet e zemrës dhe madje edhe përdorimin e glukozës për të ndihmuar trupin. Një studim në Journal of Neuroscience sugjeron që njerëzit me nivele më të larta të natriumit në gjak, i njohur gjithashtu si hipernatremia, çlirojnë më pak kortizol kur përjetojnë stres. Kjo mund të shpjegojë pse dëshironi kripë gjatë kohës së stresit, pasi konsumimi i më shumë mund të jetë një nga mënyrat e trupit tuaj për të menaxhuar stresin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here