Mishi i pulës është një nga mishrat më të njohur, arsyeja është shija e butë pa aromë të fortë, por edhe çmimi, i cili është më i përballueshëm se, për shembull, viçi apo derri.

Veçoria shtesë është se ky mish është i pasur me lëndë ushqyese të ndryshme, të dobishme për shëndetin e organizmit. Megjithatë, jo të gjitha pjesët e pulës konsiderohen të mira për trupin e njeriut, sipas një studimi të fundit kinez.

U diagnostikua me kancer në mushkëri, kjo grua po pretendon se u shërua br…
Falë përvojës së kuzhinierëve të shumtë që ua përcollën përvojën e gatimit tek ekspertët, si dhe njohurive të teknologëve, u zbulua se cilat pjesë të pulës nuk duhen konsumuar sepse janë të dëmshme për shëndetin.

Pra, kur hani mish pule, është më mirë të mos konsumoni lëkurën, e cila përbëhet tërësisht nga yndyra dhe, përveç kësaj, mund të përmbajë një numër të mëdha bakteresh.

Rekomandohet gjithashtu që të mos hani mushkëritë, sepse edhe trajtimi termik në temperaturë të lartë nuk është në gjendje të largojë plotësisht të gjithë parazitët prej tyre.

Ekspertët kinezë këshilluan gjithashtu që të mos përdoret koka, krahët dhe qafa, sepse në këto pjesë të pulës grumbullohen të gjitha substancat e dëmshme që kafsha ha gjatë jetës së saj, dhe krahët dhe qafën i injektohen hormonet, sepse mishi i pulës nuk është me origjinë organike, raportojnë studimet e kryera në Kinë.

Sasia e lartë e proteinave që përmban mishi i bardhë ndihmon trupin të ndërtojë muskuj, ndërsa përmbajtja e tij jashtëzakonisht e ulët kalori e bën atë ushqimin perfekt për regjimet dietike./abcnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here