6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KËSHILLA Përfitimet shëndetësore që sjell ngrënia e sallatës së gjelbër

Përfitimet shëndetësore që sjell ngrënia e sallatës së gjelbër

Një sallatë e gjelbër është një sallatë e bërë kryesisht me marule dhe perime të tjera të gjelbra.

Përveçse është e freskët, e shijshme dhe me indeks të ulët glicemik, sallata e gjelbër është shumë e mirë për shëndetin e zemrës dhe presionin e gjakut, si dhe ofron gjumë të qetë.

Në këtë periudhë të vitit, hajeni sa më shpesh, sepse ndihmon në mënyrë efektive trupin të kapërcejë lodhjen dhe mungesën e energjisë që ndodhin në pranverë.

Sallata e gjelbër ruan nivelin optimal të aciditetit të trupit, gjë që është e rëndësishme sepse një nivel i mirë i aciditetit i jep trupit energji dhe ka një efekt të dobishëm në lëkurë.

Ajo është gjithashtu e mbushur me vlera ushqyese, të tilla si folati, vitamina C, fibra dhe antioksidanti beta-karoten, e cila ndihmon të mbani sytë e shëndetshëm. Plus, të kesh një sallatë për drekë ose darkë është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u ushqyer.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments