6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KËSHILLA Pozicioni më i mirë i gjumit për të luftuar hipertensionin

Pozicioni më i mirë i gjumit për të luftuar hipertensionin

Shumë prej nesh jetojnë me presion të lartë të gjakut – ku gjaku pompohet me shumë forcë kundër mureve të arterieve mund të shkaktojë probleme shëndetësore nëse nuk trajtohet.

I njohur edhe si hipertensioni, është një nga faktorët më të rëndësishëm të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare.

Si e tillë, është thelbësore të bëjmë gjithçka që mundemi për të përmirësuar gjendjen – dhe mënyra se si flemë mund të luajë një rol jetësor në këtë.

Apnea e gjumit është një çrregullim që shkakton mangësi të shumta në frymëmarrje. Ajo nxit trurin të pompojë më shumë gjak në zona kyçe si truri dhe zemra. Kjo ushtron presion të shtuar në muret e arterieve tuaja dhe e rrit presionin e gjakut më të lartë se nëse merrni frymë normalisht.

Rënia e papritur e niveleve të oksigjenit në gjak gjatë apneas së gjumit rrit presionin e gjakut dhe tendos sistemin kardiovaskular. Për më tepër, të kesh apnea obstruktive të gjumit (OSA) rrit rrezikun e një personi për komplikime të hipertensionit.

“OSA karakterizohet nga episode të kolapsit të rrugëve të frymëmarrjes, e cila bllokon rrjedhën e ajrit në mushkëri dhe shpesh shkakton gërhitje dhe gulçim gjatë gjumit”, thotë The Sleep Foundation.

“Në apnea qendrore të gjumit (CSA), ndërprerjet e frymëmarrjes ndodhin për shkak të mungesës së komunikimit midis trurit dhe muskujve të përfshirë në frymëmarrje”.

Ofruesi i kujdesit Medicover Hospitals thotë: “Shumica e të rriturve qëndrojnë në shtrat pa menduar se si janë pozicionuar në të vërtetë. Është një zakon i tillë rutinë saqë shumë nuk i marrin parasysh efektet shëndetësore të gjumit në një mënyrë apo në një tjetër”.

“Por studiuesit dhe mjekët e gjumit thonë se pozicioni ynë i gjumit është i rëndësishëm. Fjetja në bark, shpinë ose anash mund të bëjë një ndryshim në gërhitje, apnenë e gjumit, dhimbjet në qafë dhe shpinë dhe probleme të tjera mjekësore”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments