6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KËSHILLA Goditja në tru – Pacientët më të rinj mund të kenë rrezik...

Goditja në tru – Pacientët më të rinj mund të kenë rrezik të dyfishtë të kancerit, thotë hulumtim i ri

Çdo goditje është një tragjedi e mundshme në zhvillim dhe çdo vit mjekët po zhvillojnë trajtime më efikase për goditjet në tru.

Megjithatë, ndërsa normat janë në rënie në mesin e grup moshave më të vjetra, ato po rriten te të rinjtë.

Hulumtimet e publikuara në Konferencën e Organizatës Evropiane të Goditjeve kanë zbuluar se ritmet e të rinjve që përjetojnë goditje në tru janë në rritje.

Duke folur për rezultatet, Dr. Jamie Verhoeven tha: “Infarkti tek të rinjtë ndryshon nga goditja në pacientët e moshuar dhe një nga ndryshimet kryesore është se goditja në tru tek të rinjtë ka një përqindje më të lartë të goditjes kriptogjene”.

Goditjet kriptogjene janë një lloj goditjeje ku nuk ka një shkak të qartë. Verhoeven thotë se këto goditje ndodhin “në më shumë se një të tretën e pacientëve”.

Për më tepër, hulumtimi i Verhoeven ka identifikuar gjithashtu pacientët e rinj me infarkt në tru si në rrezik më të madh të zhvillimit të kancerit; ai shqyrtoi nëse goditjet kriptogjene sinjalizojnë praninë e kancerit.

Verhoeven tha: “Nëse kjo hipotezë do të ishte e vërtetë, atëherë do të ishte më e dukshme në pacientët e rinj që kanë një incidencë më të lartë të goditjes kriptogjene”.

Për sa i përket rritjes së rrezikut të kancerit, pacientët e rinj me goditje në tru kishin më shumë se dy herë më shumë gjasa për të zhvilluar kancer më vonë në jetë.Verhoeven shtoi: “Pacientët më të rinj kanë një [rrezik] më të lartë të kancerit sesa pacientët e moshuar dhe ky rrezik është më i dukshëm në një deri në dy vitet e para pas goditjes në tru, por mbetet statistikisht i rëndësishëm deri në pesë deri në tetë vjet më vonë”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments