6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KURIOZITETE Zbulohen vizatime misterioze në një shpellë në Alabama

Zbulohen vizatime misterioze në një shpellë në Alabama

Një ekip shkencëtarësh kanë zbuluar vizatime masive vendase amerikane, të cilat mbetën të padukshme në një shpellë në Alabama për më shumë se 1000 vjet.

Ky është konsideruar si arti më i madh i shpellave i zbuluar ndonjëherë në Amerikën e Veriut.

Arti që u zbulua ishte praktikisht i padukshëm derisa studiuesit hetuan shpellën dhe përdorën skanime 3D për të zbuluar veprat.

Jan F. Simek, një profesor i shquar i shkencës në Universitetin e Tenesit, Knoxville, dhe një ekip studiuesish fillimisht u ndeshën me vizatimet ndërsa punonin për dokumentimin e brendësisë së shpellës në vitin 2017. Më vonë ata vijuan me procesin e fotogrametrisë që përfshin marrjen e mijëra fotove për të krijuar një model 3D të diçkaje.

Gjatë dy muajve të punës në terren, ekipi bëri 16,000 fotografi.

Përdorimi i fotogrametrisë në këtë shpellë dhe në vende të tjera mund të ndryshojë mënyrën se si shkencëtarët zbulojnë dhe kuptojnë artin e shpellave vendase të Amerikës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments