6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KËSHILLA Përveç shijes fantastike, këto janë vetitë shëruese të farave të lulediellit

Përveç shijes fantastike, këto janë vetitë shëruese të farave të lulediellit

Shija e kripur e farave të lulediellit i bën ato një nga ushqimet më të dashura në të gjithë globin. Por, a e dini se përveç shijes fantastike, ato janë gjithashtu mjaft të shëndetshme?

Këtu keni një ndarje të shpejtë të disa prej të dhënave mbresëlënëse ushqyese që gjenden brenda 100 gramë (pak më pak se një filxhan) fara luledielli: nëntë gramë fibra, 19,4 gramë proteina, 26,1 gramë vitaminë E, 129 miligramë magnez, 79,4 mikrogramë të selen, 69 miligramë të acidit yndyror omega-3 dhe 3,28 miligramë të acidit yndyror omega-6.

Nivelet e fibrave, proteinave dhe magnezit do t’ju japin mbi 30 për qind të sasisë së rekomanduar ditore të secilës, ndërsa pjesët e majme të vitaminës E dhe selenit mund t’ju heqin mbi 100 për qind të rekomanduar ditore për sasinë e tyre.

Vitamina E është e njohur për përfitimet e saj për lëkurën, por studimet tregojnë se është gjithashtu e dobishme në uljen e shenjave të caktuara të inflamacionit që çojnë në një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2.

Një studim tjetër që vëzhgoi 6.000 të rritur që hanin fara luledielli një herë në javë, disa herë në javë, ose më shumë se pesë herë në javë, tregoi se ata që konsumuan më shumë kishin një rënie të ndjeshme në nivelet e shënjuesve inflamatorë falë gjithë kësaj vitamine E.

Ushqimi gjithashtu është treguar se ul kolesterolin, sipas revistës Nutrition. Studiuesit shpjegojnë se si bollëku i acideve yndyrore omega në farat e lulediellit ndihmon enët e gjakut të relaksohen, duke ulur problemet si presioni i lartë i gjakut, sheqeri në gjak dhe kolesteroli.

Shtimi i lulediellit në ushqim me karbohidrate të lartë si buka u tregua gjithashtu në një studim tjetër, se ndihmon për të ngadalësuar përpunimin e sheqerit nga karbohidratet dhe për të mbajtur nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.

Sigurisht, ushqimi i shijshëm i kripur është jo çuditërisht i lartë në natrium (410 miligramë për 100 gramë), prandaj është e rëndësishme të keni kujdes me këtë nëse tashmë keni probleme me natriumin.

Farat e lulediellit shpesh janë të mbushura me një element të quajtur kadmium, një metal i rëndë që mund të shkaktojë dëmtime në veshka nëse e teproni.

Konsultohuni patjetër me mjekun tuaj nëse keni pasur ndonjë problem të mëparshëm me nivelet e natriumit ose funksionin e veshkave para se të shtoni më shumë nga këto fara në dietën tuaj. Përndryshe, shijoni këtë meze të lehtë dhe të gjitha përfitimet e shëndetshme sa herë që dëshironi!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Recent Comments