6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Keni probleme me ankthin, disa këshilla si ta luftoni atë

Keni probleme me ankthin, disa këshilla si ta luftoni atë

Keni probleme me ankthin, disa këshilla si ta luftoni atë

Për të luftuar ankthin është thelbësore të ndiqni një stil jetese të shëndetshëm dhe të zbatoni disa strategji, të cilat mund t’jua bëjnë “më të lehtë” përballjen me shqetësimet e vogla apo të mëdha të jetës së përditshme, si dhe të shihni drejt së ardhmes me besim më të madh dhe optimizëm.

Gjumi

Flini të paktën 7-8 orë në natë. Ruani ritme të rregullta: zgjohuni dhe shkoni të flini çdo ditë – pak a shumë – në të njëjtën orë. Nëse stresi shqetëson gjumin tuaj, besojini këshillave dhe kurave të mjekut të familjes.

Ushqimi

Hani ushqime të shëndetshme, me vakte të lehta dhe të rregullta. Zgjidhni fruta, perime dhe ushqime të freskëta, të pasura me vitamina dhe mikroushqyes thelbësorë. Evitoni ushqyerjen kur jeni të përfshirë nga nervozizmi. Mos e teproni me ëmbëlsirat dhe ushqimet e tjera jashtë vakteve.

Aktiviteti fizik

Praktikoni rregullisht aktivitet fizik, vetëm ose në shoqëri: do të zbusni tensionin dhe do të shkarkoni nervozizmin. Lëvizja e përditshme shton vetëbesimin dhe favorizon gjumin e natës.

Pijet

Kufizoni ose shmangni konsumin e pijeve të pasura me kafeinë, të cilat mund t’ju nervozojnë dhe mund të përkeqësojnë shqetësimet e gjumit. Kufizoni ose shmangni konsumin e pijeve alkoolike, të cilat janë një urë e rrezikshme drejt ankthit, pasi mund të krijoni varësi prej tyre. Është i këshillueshëm konsumi i kamomilit, çajit dhe qumështit të ngrohtë.

Jeta në ajër të pastër

Qëndroni sa më shumë të jetë e mundur në ajër të pastër, në natyrë. Dilni në natyrë të paktën një herë në javë. Shëtisni, lexoni ose bëni sport në një nga parqet e qytetit. Kjo gjë ju ndihmon të çlodheni.

Jeta shoqërore

Shoqërohuni, krijoni marrëdhënie të reja dhe kujdesuni për njerëzit e dashur. Mundohuni të merrni pjesë në aktivitete dhe projekte të përbashkëta, pasi ju ndihmon të ndiheni më pak të vetmuar dhe të largoni ankthi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments