6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home RETROSPEKTIVË Kisha e Shën Ndout në Prishtinë, e cila tash 65 vjet nuk...

Kisha e Shën Ndout në Prishtinë, e cila tash 65 vjet nuk ekziston më u ngrit në vitin 1927

Kisha e Shën Ndout në Prishtinë, e cila tash 65 vjet nuk ekziston më u ngrit në vitin 1927. Ishte e njohur si Kisha e Stakajve. Kisha u ndërtua aty ku sot është monumenti i heroit kombëtar, Zahir Pajaziti e qe u rrenua nga komunizmi si pjese e planit per ndertim te sheshit. U ngrit nga Stak Mirdita i njohur në Prishtinë si Stak Marku. Shyqri Beg Ramadani dhe disa fisnikë tjerë të besimit islam e ndihmuan financiarisht ndërtimin e saj.

https://www.facebook.com/groups/AlbanianVintagePhotography/posts/5028466323895767/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments