6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të...

Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të Austrisë

NGA: GJON KEKA

Poeti ynë kombëtar Gjergj Fishta i cili u bë figura mbizotëruese dhe referenca e shumë albanologëve europian ishte i nderuar edhe nga Austria perandorake e asja kohe me urdhërinë e Kryqit të Kalorësit.

Poashtu edhe arekologu dhe atdhetari i madh Shtjefën Gjeçovi i cili nxorri Kanunin e Lekës dhe u bë referenca e shumë autorëve europian ,ishte i vlerësuar dhe nderuar me urdhërin perandorak Kryqi i Kalorësit ,dekoracion lufte.

Figura tjetër atdhetare e kombit tonë që e nderuar me urdhër perndorak ishte Bajram Curri ,i cili u nderua me urdhërin e Perandorit Franc Jozef ,dekoracion lufte.

Të dekoruarit tjerë më urdhëra të ndryshëm janë edhe Luigj Gurakuqi dhe shumë figura tjera atdhetare shqiptare.

Dokumentet studiuesi dhe autori Gjon Keka i ka gjetë në arkivin shtetëror të Vjenës në kuadër të hulumtimeve të tij mbi figurën e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut dhe historinë e kombit tonë.[Gjon Keka]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

I biri i Luigjit të 8-të dhe përjetësimi i një “Mbretërie Shqiptare”

Pothuajse të gjitha territoret në Ballkanin Jugperëndimor u bënë katolike në gjysmën e dytë të shekullit të katërmbëdhjetë. Ka...

Një në tre fëmijë probleme me shikimin

Okulistja: Teknologjia po dëmton rëndë sytë e fëmijëve, rritje të problemeve sidomos te fëmijët 1-5 vjeç Problemet e shikimit...

Edhe Google me orë inteligjente

Google prezantoi këtë javë produktet më të reja, telefonin inteligjent Pixel 7, Pixel Watch dhe Pixel Buds Pro. Prezantimi u bë në...

Imazhi i parë i një sistemi tjetër diellor

Kjo është hera e parë që astronomët kanë vëzhguar drejtpërdrejtë më shumë se një planet që rrotullohet rreth një ylli të ngjashëm...

Recent Comments