6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Pse shkencëtarët këmbëngulin t’i lini këpucët jashtë?

Pse shkencëtarët këmbëngulin t’i lini këpucët jashtë?

Studiuesit nga Universiteti i Indianapolis, duke ekzaminuar ndotësit brenda shtëpive, zbuluan se një sasi e konsiderueshme e toksinave vijnë nga këpucët, kështu që ata rekomandojnë që të vishni dhe hiqni këpucët jashtë shtëpisë dhe të mos i vishni kurrë mbi pragun.

“Ne jemi kimistë mjedisorë që kemi kaluar një dekadë duke ekzaminuar mjedisin e brendshëm dhe ndotësit ndaj të cilëve njerëzit janë të ekspozuar në shtëpitë e tyre. Shkenca anon drejt kësaj të fundit. “Është më mirë të lini pisllëkun tuaj në derë,” i thanë ata CNN.

Njerëzit shpenzojnë deri në 90% të kohës së tyre brenda, kështu që pyetja nëse duhet të veshin këpucë në shtëpi apo t’i sjellin ato në hapësirë ​​nuk është e parëndësishme.

Zakonisht fokusi është në mjedisin e jashtëm për shkak të rrezikut të tokës, cilësisë së ajrit dhe mjedisit. Megjithatë, ka një interes në rritje të rregullatorëve për çështjen e cilësisë së ajrit të brendshëm.

Gjërat që grumbullohen në shtëpinë tuaj përfshijnë më shumë sesa thjesht pluhur dhe papastërti nga njerëzit dhe kafshët shtëpiake që hidhen tutje. Rreth një e treta e saj është ose nga jashtë ose është futur e ngjitur në thembra të këpucëve.

Disa nga mikroorganizmat e pranishëm në këpucë dhe në dysheme janë patogjenë rezistent ndaj ilaçeve, duke përfshirë agjentët infektivë spitalorë (mikrobet) që janë të vështira për t’u trajtuar.

Kjo lidhje flet për prioritetin për t’u siguruar që lënda nga mjedisi juaj i jashtëm të qëndrojë aty.

Lënia e këpucëve në shtrojë gjithashtu lë patogjenë potencialisht të dëmshëm atje.

Të gjithë e dimë se parandalimi është shumë më i mirë se kurimi dhe heqja e këpucëve në derë është një aktivitet parandalues ​​bazë dhe i lehtë për shumë prej nesh, ndaj ekspertët theksojnë se heqja dhe veshja e këpucëve jashtë shtëpisë mbron shëndetin tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments